Obowiązkowa deratyzacja w Poznaniu

Od wczoraj tj. 11 maja, na terenie naszego Miasta, ruszyła obowiązkowa akcja deratyzacyjna. Potrwa  przez dwa najbliższe tygodnie.

obowiązkowa deratyzacja - grafika artykułu
obowiązkowa deratyzacja

Celem obowiązkowej deratyzacji jest ograniczenie populacji myszy i szczurów w mieście, a tym samym zapobieganie powstawaniu chorób zakaźnych przenoszonych na ludzi i zwierzęta przez gryzonie. Akcja dyscyplinuje też właścicieli i zarządców nieruchomości do dbania o porządek w budynkach i na podwórzach.

Obowiązek przeprowadzenia deratyzacji spoczywa na właścicielach nieruchomości, rozumianych także jako współwłaściciele, użytkownikach wieczystych, jednostkach organizacyjnych i osobach posiadających nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu i innych podmiotach władających nieruchomościami.

Właściciele nieruchomości zobowiązani są do dokonania napraw wszystkich uszkodzeń, które mogą służyć gryzoniom jako drogi przemieszczania się, usunięcia wszelkich odpadów żywności mogących stanowić dla nich pożywienie.

W miejscach wyłożenia preparatów należy umieścić napisy ostrzegawcze o treści:

"UWAGA! Wyłożono trutkę przeciw gryzoniom! Niebezpieczeństwo zatrucia ludzi i zwierząt!".

W trakcie trwania akcji należy kontrolować i uzupełniać wyłożoną trutkę. Po 25 maja br. resztki preparatów należy usunąć, a miejsca i pomieszczenia, gdzie przeprowadzono deratyzację, uporządkować.

Do zwalczania myszy i szczurów należy używać trutek (preparatów) ogólnodostępnych, zatwierdzonych przez Ministerstwo Zdrowia, lub posiadających atest Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie.

O deratyzacji czytaj także tutaj

Załączniki: