Skomplikowana interwencja

Pożar pustostanu, otwarta rozdzielnia prądu i pomoc bezdomnym - to tematy tylko jednej interwencji strażników Referatu Interwencyjno - Drogowego.

Ul. Starołęcka - pożar pustostanu, akcja gaśnicza - grafika artykułu
Ul. Starołęcka - pożar pustostanu, akcja gaśnicza

Starołęka - kilkanaście minut po godzinie 8:00 strażnicy, jadąc w kierunku ul. Książęcej, zauważyli dym nad pustostanami przy ul. Starołęckiej 50. Okazało się, że grupa kilku osób rozpaliła ognisko na tyłach opuszczonych zabudowań. Ogień szybko rozprzestrzenił się i zapaliły się pomieszczenia na parterze. Konieczna była interwencja Straży Pożarnej. Ponieważ teren ten często zajmowany jest przez osoby w kryzysie bezdomności, w celu wykluczenia obecności przypadkowych osób, należało sprawdzić wszystkie pomieszczenia.

W jednym z pomieszczeń strażnicy zastali dwoje dorosłych bezdomnych. Pomocą dla koczujących tam osób zajęli się powiadomieni przez strażników pracownicy socjalni MOPR.

Podczas sprawdzania pomieszczeń funkcjonariusze natknęli się na rozdzielnię prądu - otwartą i czynną, a to oznaczało, że w każdej chwili przypadkowa osoba mogła zostać porażona prądem. Poprzez dyżurnego Straży Miejskiej na miejsce wezwali kolejną służbę - tym razem Pogotowie Energetyczne.

Po wykonaniu opisanych czynności funkcjonariusze rozmawiali ze zgłaszającym, a zarazem świadkiem rozpalenia ogniska, które doprowadziło do pożaru pomieszczeń. Na podstawie zebranych informacji dotyczących sprawców podpalenia, funkcjonariusze ujęli 4 osoby, które przekazali wezwanemu patrolowi Policji.

Dalsze czynności, między innym w zakresie kontaktu z właścicielem nieruchomości, poprowadzi strażnik rejonowy Referatu Nowe Miasto.