Inkubatory dla najmniejszych
Od początku roku mieszkańcy przekazali dyżurnym Straży Miejskiej 1446 interwencji dotyczących zwierząt wymagających pomocy człowieka. Zgłoszenia te, z podziałem na gatunki zwierząt, przedstawiają się następująco:
- ptaki - 461
- ssaki, płazy i gady - 251
- lisy - 25
- dziki - 60
- egzotyczne - 2
- wilki - 1
- koty wymagające pomocy człowieka - 101
- psy bezpańskie stwarzające zagrożenie dla ludzi i zwierząt - 435
- dobrostan zwierząt - 88
W wyniku przeprowadzonych interwencji część zwierząt wymagała udzielenia pomocy przez wyspecjalizowane ośrodki. W opisanym okresie strażnicy transportowali zwierzęta do:
- Dzikiego SOR-u - 236 razy (najwięcej ptaków, ale nie brakowało jeży, królików, zajęcy, kuny, ropuchy czy małej sarny),
- Schroniska dla Zwierząt - 97 razy (psy i koty i inne zwierzęta domowe),
- innych ośrodków - 40 razy (Salamandra - nietoperze, Straż Ochrony Zwierząt - egzotyczne, wolontariat - węże).
Interwencje te realizują strażnicy z Referatu Ekopatrol - są wszechstronnie przeszkoleni i co równie ważne wyposażeni w sprzęt umożliwiający humanitarne odłowienie i transport zwierząt chorych, rannych, bądź z innych powodów wymagających pomocy.
Nowością w wyposażeniu Ekopatrolu są 3 inkubatory, bardzo potrzebne przy interwencjach dotyczących zwierząt, które jeszcze wymagają ciepła i troskliwej opieki. To właśnie szczególnie do transportu tych najmniejszych zwierząt przeznaczone są inkubatory, które zostały zamontowane w radiowozach Ekopatrolu.
Więcej informacji o inkubatorach można przeczytać na stronie internetowej poznan.pl, w artykule "Ekopatrol ma inkubatory dla zwierząt" (autor: AJ/WGK).