Legalne truskawki

Od połowy maja rozpoczął się sezon na truskawki a wraz z nim, w wielu miejscach Miasta, pojawiły stoiska handlowe. Strażnicy systematycznie sprawdzają legalność prowadzonej działalności, jednak wcześniej przeszli specjalistyczne szkolenie.

Stoisko sprzedaży sezonowej - grafika artykułu
Stoisko sprzedaży sezonowej

Początek sezonowej sprzedaży owoców niesie za sobą dla strażników sporo pracy a to za sprawą konieczności sprawdzania, czy prowadzona działalność jest legalna oraz czy używane wagi mają aktualne świadectwo legalizacji.

Legalność handlu - każda osoba chcąca prowadzić taką działalność poza targowiskami musi posiadać pisemną zgodę zarządcy terenu. Przykładowo - na wystawienie stoisk na Moście Teatralnym zgodę wydaje ZDM natomiast na terenie spółdzielczym właściwa Spółdzielnia Mieszkaniowa a na terenie prywatnym - jego właściciel. Dodatkowo osoba handlująca winna przedstawić odpowiedni wpis do ewidencji o działalności gospodarczej. Z tego obowiązku zwolnieni są producenci, czyli osoby prowadzące własne gospodarstwo rolne.

Wagi - legalizacja urządzeń wagowych jest dla kupującego czynnikiem gwarantującym prawidłowe zważenie towaru, za który płaci. Na rynku dostępne są coraz to nowsze modele wag elektronicznych a to sprawia, że dla kontrolującego szczególnie ważna jest znajomość budowy tych urządzeń, miejsc umieszczenia cech legalizacyjnych a także obowiązujące normy prawne. W związku z tym, z inicjatywy kierownika referatu Winogrady, pracownik Urzędu Miar i Wag w Poznaniu przeszkolił strażników. Wyposażeni w teorię i praktykę sprawdzania wag funkcjonariusze przystąpili do kontroli poszczególnych stoisk.

Pierwsze efekty - tylko w pierwszym tygodniu funkcjonariusze ujawnili aż 50 stoisk, które nie kwalifikowały się do prowadzenia sprzedaży. W 38 przypadkach wagi elektroniczne bądź wagi szalkowe i odważniki, nie posiadały ważnych cech legalizacji. Wszystkim nakazano niezwłoczne uzupełnienie braków. W trakcie ponownych kontroli strażnicy sprawdzali wykonanie zaleceń. Obecnie wszyscy kontrolowani posiadają wagi legalizowane.

W pozostałych 12 przypadkach handlujący nie posiadali zgody właściciela/zarządcy terenu na prowadzenie takiej działalności. W takich przypadkach funkcjonariusze, powiadamiają właściciela/zarządcę terenu.

To dopiero początek sezonowej sprzedaży owoców. Kontrole strażników prowadzone od pierwszych dni sezonu odbywają się systematycznie i kompleksowo, a to pozwala mieszkańcom mieć poczucie uczciwego podejścia do handlu.