Interwencje z promilami w tle

Nadmierna ilość wypitego alkoholu wiąże się z pobytem w Ośrodku dla Osób Nietrzeźwych. W minionym roku strażnicy Referatu Interwencyjno - Drogowego aż 1452 razy byli wzywani do osób, które z powodu upojenia alkoholowego wymagały udzielenia pomocy. Prawie zawsze wzywany był zespół ratownictwa medycznego (ZRM).

Interwencje referatu Interwencyjno-Drogowego - grafika artykułu
Interwencje referatu Interwencyjno-Drogowego

Spożywanie alkoholu w miejscach objętych zakazem, a może bardziej nawet zachowanie pijących alkohol, bądź zażywających inne środki o podobnym działaniu, było powodem licznych zgłoszeń mieszkańców, a tym samym podejmowanych interwencji.  Zaczepianie przechodniów, niewybredne słownictwo, zanieczyszczanie miejsc publicznych i wiele innych negatywnych zachowań osób pijących alkohol powoduje coraz większy brak tolerancji ze strony mieszkańców.

W 2023 roku, strażnicy interweniowali 3 231 razy i ukarali mandatami 1606 osób, które spożywały alkohol w miejscach zabronionych (141 osób pouczono a w 26 przypadkach skierowano do Sądu wnioski o ukaranie).

Są także sytuacje szczególne, które wymagają natychmiastowej reakcji - jest to upojenie alkoholowe. Osoby, które przesadzą z ilością wypitego alkoholu zasypiają praktycznie wszędzie, niezależnie od pory roku i miejsca, w którym się znajdują. Na ławce w parku, pod wiatą przystankową, a nawet na chodniku czy w windzie dworca kolejowego - wszędzie tam z pomocą przychodzą strażnicy Referatu Interwencyjno - Drogowego.

Interweniujący funkcjonariusze są w stałym kontakcie z dyżurnym Straży Miejskiej, decydują o konieczności wezwania zespołu ratownictwa medycznego, a przed przybyciem karetki - udzielają pijanemu pierwszej pomocy przedmedycznej. Transport pijanego do ODON jest możliwy dopiero po uzyskaniu zgody na transport.

W minionym roku strażnicy Referatu Interwencyjno - Drogowego 1452 osoby przekazali do ODON-u. Z liczby tej, aż 1235 razy interwencje dotyczyły osób będących w kryzysie bezdomności. W 59 przypadkach stan zdrowia bezdomnych nie pozwalał na transport do ODON-u, decyzją ZRM wszyscy zostali zabrani do szpitali.

Referat Interwencyjno-Drogowy dysponuje dwoma pojazdami przystosowanymi do transportu osób nietrzeźwych. Strażnicy obsługujący te pojazdy pracuję cały tydzień w systemie 3- zmianowym.