Interwencje z "promilami" w tle

Spożywanie alkoholu w miejscach objętych zakazem grozi mandatem. Tylko w tym roku, interwencji związanych ze spożywaniem alkoholu i jego negatywnymi skutkami, strażnicy zrealizowali blisko 6 700. Ponad połowę zgłoszeń przekazali operatorzy monitoringu miejskiego.

Zdjęcie przykładowe - grafika artykułu
Zdjęcie przykładowe

Mandaty, transport pijanych do Ośrodka dla Osób Nietrzeźwych czy obecność Zespołu Ratownictwa Medycznego, to codzienność w pracy strażników Referatu Interwencyjno - Drogowego:

  • Park Chopina, godz. 21:00 - dwóch mężczyzn spożywało alkohol. Podczas legitymowania okazało się, że jeden z nich jest nieletni. Z przeprowadzonych czynności wyjaśniających strażnicy ustalili, że alkohol nieletniemu udostępnił dorosły. Sprawę przekazano Policji;
  • ul. Wyzwolenia, godz. 11:30 - strażnicy Referatu Nowe Miasto zauważyli mężczyznę, który zataczał się. Jak się okazało powodem nietypowego zachowania był wcześniej spożywany alkohol, a panujący upał sprawiał dodatkowe zagrożenie dla zdrowia pijanego. Podczas rozmowy z mężczyzną strażnicy nawiązali kontakt z rodziną - kilka minut później pijanym zaopiekowali się członkowie rodziny.

Ulica Półwiejska przy sklepie spożywczym, ul. Świt przy wiacie śmietnikowej, ul. Jana Pawła II przy przystanku tramwajowym, plaża przy ul. Słupskiej - to tylko kilka miejsc, w których w minionym tygodniu osoby spożywające alkohol zakłócały spokój i porządek publiczny. Wulgarne słownictwo, zanieczyszczany teren, załatwianie potrzeb fizjologicznych, demoralizacja dzieci, a niekiedy bójki i pobicia, to w największym skrócie efekty "piwka pod chmurką".

Interwencje w liczbach

Tylko w tym roku, interwencji związanych ze spożywaniem alkoholu i jego negatywnymi skutkami, strażnicy zrealizowali blisko 6 700. Najwięcej, bo aż 2 950 zgłoszeń dotyczyło uciążliwości powodowanych przez osoby spożywające alkohol w miejscach objętych zakazem. Osoby, które leżały w przestrzeni publicznej i wymagały pomocy medycznej to kolejne 1 741 zgłoszeń. W 981 przypadkach mieszkańcy zgłaszali zakłócanie porządku publicznego przez pijanych.

Transport do ODON

W wyniku podjętych interwencji, 828 pijanych osób strażnicy przekazali pod opiekę pracowników Ośrodka dla Osób Nietrzeźwych (ODON), a 35 osób pod opiekę rodzin. W przeprowadzonych interwencjach, dla potwierdzenia braku przeciwwskazań do transportu i umieszczenia osoby nietrzeźwej w ODON, konieczna była obecność Zespołu Ratownictwa Medycznego - 20  osób wymagało hospitalizacji.

Drogie "piwko pod chmurką"

Za spożywanie alkoholu w miejscach objętych zakazem strażnicy ukarali 1081 osób (wg taryfikatora  mandat w wysokości 100 zł), a kolejne 42 osoby ukarali za używanie słów wulgarnych (wg taryfikatora mandat od 50 do 100 zł).

Monitoring miejski wsparciem dla strażników i policjantów

Dużym wsparciem dla interweniujących strażników i policjantów są operatorzy monitoringu miejskiego. W tym roku operatorzy przekazali dyżurnym straży miejskiej 3 425 przypadków spożywania alkoholu w miejscach zabronionych. Dzięki ich spostrzegawczości pomocy udzielono  743 osobom, które leżały w przestrzeni publicznej - większość z nich to osoby, które przesadziły z alkoholem.

Należy też dodać to, że informacje przekazane przez operatorów Policji doprowadziły do zatrzymania 83 osób (w tym 9 poszukiwanych listami gończymi) - byli to sprawcy przestępstw takich jak: bójki, pobicia, dewastacja mienia, kradzieże czy posiadanie substancji psychoaktywnych.