Druga w tym roku, obowiązkowa deratyzacja

Od w czoraj w Poznaniu trwa, druga w tym roku obowiązkowa deratyzacja. Funkcjonariusze Straży Miejskiej Miasta Poznania oraz służby Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego będą sprawdzać, czy na terenie nieruchomości wyłożono trutkę, czy teren jest uporządkowany i czy w pobliżu został umieszczony napis ostrzegawczy.  

Deratyzacja w Poznaniu - grafika artykułu
Deratyzacja w Poznaniu

Deratyzacja konieczna jest przede wszystkim w budynkach zabudowy wielolokalowej, punktach gastronomicznych, obiektach handlowych branży spożywczej, na targowiskach. Ponadto w szpitalach, hotelach, placówkach oświatowych, żłobkach i domach pomocy społecznej oraz obiektach, w których prowadzi się zbiorowe żywienie albo działalność w zakresie zbierania lub przetwarzania odpadów.

Zarządcy i administratorzy wymienionych nieruchomości są zobowiązani do rozłożenia trutki już w dniu rozpoczęcia akcji, czyli 1 października. Podczas całego miesiąca należy regularnie monitorować jej ilość w wyłożonych pojemnikach. Ważne jest również, aby przed rozpoczęciem samej deratyzacji dokonać niezbędnych napraw otworów i szczelin, którymi gryzonie mogą się przemieszczać.

W pobliżu trutek należy umieścić napisy ostrzegawcze. Właścicielom zwierząt podczas spacerów zaleca się zwrócenie uwagi zarówno na miejsca wyłożenia trutek (m.in. miejsca gromadzenia odpadów przy zabudowaniach, czy terenach wzdłuż ogrodzenia obiektu), jak również na padłe gryzonie, które po spożyciu preparatu mogą stanowić źródło wtórnego zatrucia dla naszych pupili.

GabinetPrezydenta/Straż Miejska Poznań

W Poznaniu deratyzacja prowadzona jest dwa razy w roku. Dwukrotna akcja ma na celu ograniczanie populacji szczurów w mieście.

Oprócz działań zarządców poszczególnych terenów, czy nieruchomości, także mieszkańcy powinni stosować się do pewnych wytycznych. Obecności gryzoni sprzyja wyrzucanie resztek jedzenia na trawniki, w okolicach pojemników na odpady do kanalizacji czy dokarmianie ptaków chlebem. Resztki jedzenia należy umieszczać w przeznaczonych do tego pojemnikach. 

Wydział Gospodarki Komunalnej, koordynujący całą akcję, przygotował poradnik deratyzacyjny, który zawiera praktyczne wskazówki w zakresie skutecznego sposobu prowadzenia działań  - materiał jest dostępny do pobrania na stronie internetowej WGK. Podane są tam także miejsca, do których można oddawać opakowania po trutkach

Należy pamiętać o tym, że niezależnie od okresów obowiązkowej deratyzacji, w przypadku wystąpienia gryzoni na terenie nieruchomości, działania deratyzacyjne należy prowadzić na bieżąco!

Obowiązkową deratyzację wprowadzono w Poznaniu w 1998 r. Były to pierwsze w Polsce działania zmierzające do ograniczenia populacji gryzoni na terenach zurbanizowanych. Podstawowym celem, wtedy 14- dniowej akcji deratyzacyjnej, było zapobieganie powstawaniu chorób zakaźnych przenoszonych na ludzi i zwierzęta przez szczury i myszy. Podstawowe założenia akcji deratyzacyjnej oraz obowiązki właścicieli nieruchomości, od 24 lat nie uległy zmianie. Obecnie obowiązkowa deratyzacja prowadzona jest dwa razy w roku, w okresie dwóch miesięcy - kwietnia i września.