Staromiejska strażniczka z patrolu szkolnego i policjantka z Referatu ds. Prewencji Kryminalnej, Nieletnich i Patologii Komisariatu Policji Poznań - Stare Miasto

Rocznie strażnicy ujawniają ponad 500 dzikich wysypisk śmieci. Coraz rzadziej spotykamy wysypiska odpadów komunalnych pochodzących z gospodarstw domowych, natomiast rosnącym problemem stają się odpady budowlane. Zapobiegawcze działania straży miejskiej mają doprowadzić do poprawy czystości w lasach.

W dniu dzisiejszym, w rejonie Starego Rynku oraz Placu Wolności, pracę rozpoczyna więcej patroli straży miejskiej i policji. Funkcjonariusze będą reagować na wszelkie przypadki łamania prawa a w szczególności na bójki, pobicia, kradzieże, dewastacja mienia czy zakłócanie spokoju i porządku publicznego. Istotnym wsparciem patroli będą obserwatorzy monitoringu miejskiego.

Obecnie na terenie Poznania wyznaczone są 43 oznakowane odcinki dróg, w obrębie których strażnicy mierzą prędkość jazdy pojazdów. Co czwarty odcinek pomiarowy znajduje się w pobliżu szkół. Do zakończenia roku szkolnego zapowiadamy codzienne kontrole przed szkołami. Trwają także prace zmierzające do wyznaczenia większej ilości odcinków pomiarowych przy placówkach oświatowych.

Nie od dzisiaj wiadomo, że na odpadach pochodzenia produkcyjnego można nieźle zarobić. Coraz więcej podmiotów gospodarczych odbiera od zakładów produkcyjnych określone frakcje odpadów, gromadzi je, pakuje i zbiorczo wysyła do dalszego przetworzenia. W zależności od ich rodzaju oraz zakresu wykonywanych czynności, do prowadzenia takiej działalności wymagane są stosowne pozwolenia oraz stosowanie się do właściwych norm środowiskowych. Nie wszyscy robią to zgodnie z przepisami.

Małe, średnie czy duże, nielegalne plakaty i afisze mają wspólny mianownik - w równym stopniu szpecą Miasto. Pomimo zagrożenia wysokimi karami, najczęściej młodzi ludzie, naklejają je na ulicznych latarniach, obudowach urządzeń technicznych a nawet na ścianach budynków.