Zadbajmy o spokój zwierząt w najbardziej wystrzałowy dzień w roku

To co dla ludzi jest miłym dla oka wydarzeniem, dla zwierząt oznacza strach. Huk petard i fajerwerków mogą sprawić, że zwierzęta uciekają z domów lub zrywają się ze smyczy podczas spaceru.

Smmp - grafika artykułu
Smmp

Podpowiadamy jak pomóc przetrwać zwierzętom Sylwestra.

Nie mamy wpływu na zwierzęta dziko żyjące w mieście, czy na te w lasach. O te w schronisku zadbają pracownicy, ale naszym własnym, możemy zapewnić spokój.

- przygotujmy w domu bezpieczne legowisko, może warto pomyśleć o pomieszczeniu bez okien, jeśli nie jest to możliwe, to zasłońmy okna

- zabierzmy psa na długi spacer, jeszcze przed największym natężeniem wystrzałów, oczywiście na smyczy

- każdy pies powinien być zaopatrzony w adresatkę i/lub czipa - znacznie ułatwi to powrót zwierzęcia do domu jednocześnie skracając stres i psa i właściciela.

- w ostateczności możemy sięgnąć po pomoc farmakologiczną - pamiętamy jednak, że tylko weterynarz może podać odpowiednie dla zwierzaka leki uspokajające

Jeśli nie uda nam się upilnować naszego pupila, skontaktujmy się ze Schroniskiem dla Zwierząt, bo to tam znalezione przez strażników psy, czy koty zostaną odwiezione. Możemy skorzystać także z portali społecznościach i tam zamieścić ogłoszenie o zaginięciu, najlepiej ze zdjęciem pupila.

sieci społecznościowe