Kontrola spalania

345 przeprowadzonych kontroli spalania w domowych instalacjach grzewczych, 69 mandatów, 6 próbek odpadów paleniskowych przekazanych do ekspertyzy - to efekty działań Eko Patrolu od początku sezonu grzewczego. Do połowy grudnia strażnicy będą wspierani  dronem.

Kontrole w sezonie grzewczym
Kontrole w sezonie grzewczym

Od 2016 roku, w każdym kolejnym sezonie grzewczym, odnotowujemy ciągły wzrost prowadzonych czynności kontrolnych.

1151 - w sezonie 2016 / 2017

2593 - w sezonie 2017 / 2018

3100 - w sezonie 2018 / 2019

Jaki będzie obecny sezon grzewczy tego jeszcze nie wiemy, ale wszystko wskazuje na to, że ilość przeprowadzonych kontroli będzie zdecydowanie większa. Z jednej strony, w walce o czyste powietrze, odnotowujemy ciągle rosnące zainteresowanie mieszkańców, a z drugiej badanie jakości powietrza jest szybsze i skuteczniejsze - a wszystko to, za sprawą użycia specjalistycznego drona.

Badania z wykorzystaniem statku bezzałogowego prowadzone są w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego i będą kontynuowane do połowy grudnia. W ciągu pierwszego miesiąca pracy z wykorzystaniem drona skontrolowano 14 301 budynków w różnych rejonach Poznania. Dzięki aparaturze pomiarowej operator drona wskazał strażnikom do kontroli 23 nieruchomości. W 18 przypadkach ujawniono spalanie odpadów, a w 1 strażnicy pobrali do badań próbkę popiołu. Przykładem skuteczności tej metody ujawniania źródeł niskiej emisji może być niedawna kontrola w rejonie Umultowa. Operator, po kilku minutach lotu drona, wskazał strażnikom Eko Patrolu 5 adresów nieruchomości. W tych miejscach pobrane próbki dymu wskazywały na spalanie odpadów. Natychmiastowe kontrole domowych instalacji grzewczych we wszystkich przypadkach wykazały spalanie odpadów. Strażnicy ujawnili spalanie starych mebli oraz stolarki budowlanej. Mieszkańcy do ogrzania domów spalali ramy okien, parapety oraz pocięte drzwi, a wszystko to z drewna pokrytego farbami olejnymi. Osoby odpowiedzialne zostały ukarane wysokimi mandatami.