Zagrożenie zdrowia i życia

Miesięcznie strażnicy miejscy realizują ponad 600 interwencji mieszkańców dotyczących sytuacji, w których występują zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi. Bezdomni, nietrzeźwi, leżący w przestrzeni publicznej czy osoby z zanikami pamięci, to najczęściej powtarzające się zgłoszenia.

Zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi - interwencja strażników, zdjęcie archiwum SMMP - grafika artykułu
Zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi - interwencja strażników, zdjęcie archiwum SMMP

W minionym miesiącu najwięcej spraw dotyczy osób będących w kryzysie bezdomności lub tych, którzy przesadzili z alkoholem. Przy dodatnich temperaturach powietrza bezdomni informowani są o zakresie możliwej do uzyskania pomocy socjalnej. Natomiast osoby w stanie upojenia alkoholowego przekazywane są pod opiekę pracowników Ośrodka dla Osób Nietrzeźwych (ODON). W ostatnim miesiącu, strażnicy Referatu Interwencyjno - Drogowego, takich interwencji zrealizowali 91. W 72 przypadkach pijanych przetransportowali do ODON, 7 kolejnych osób Zespół Ratownictwa Medycznego zakwalifikował do leczenia szpitalnego, a pozostali trafili pod opiekę rodziny.

Blisko 50 interwencji strażników dotyczyło osób z zanikami pamięci. Oto sytuacje realizowane wczoraj:

  • przy ul. Klonowej strażnicy Referatu Wilda interweniowali wobec kobiety w podeszłym wieku (90 l), która wyszła z domu i nie potrafiła do niego wrócić. Zareagowali pracownicy wykonujący remont gazociągu - zaopiekowali się kobietą i wezwali Straż Miejską. Funkcjonariuszom szybko udało się skontaktować z córką kobiety i bezpiecznie odprowadzili staruszkę do domu,
  • przy ul. Mielżyńskiego, do strażników Referatu Stare Miasto, podszedł mężczyzna (69 l.) i poprosił o pomoc, gdyż nie wiedział jak znalazł się w tym miejscu. Opowiadał, że przyjechał tutaj do pracy i szuka noclegu. Pamiętał tylko swoje imię i nazwisko. Ponieważ nie posiadał przy sobie dokumentu tożsamości strażnicy przewieźli go do Komisariatu Policji Stare Miasto, a tam szybko policjanci ustalili jego miejsce zamieszkania. Strażnicy odwieźli mężczyznę do domu i przekazali go pod opiekę rodzinie.

W opisanych przykładach ludzie potrzebowali pomocy, bo ich zdrowie, a niekiedy nawet życie, było zagrożone. Dla tego tak ważnym jest, ażeby nie przechodzić obojętnie obok człowieka, który potrzebuje pomocy.

Załączone zdjęcia pochodzą z archiwum SMMP - przedstawiają różne interwencje strażników w trakcie udzielania pomocy.

sieci społecznościowe