Wysypiska

711 nielegalnych wysypisk odpadów - tyle wysypisk od początku roku ujawnili strażnicy miejscy! To o ponad 200 wysypisk więcej, aniżeli było ich w analogicznych okresach 2020 i 2019 roku. Najwięcej porzuconych odpadów znajduje się na terenach miejskich.

Łąki na Wartą - wyrzucone odpady z remontu - grafika artykułu
Łąki na Wartą - wyrzucone odpady z remontu

W tym roku zapowiada się niechlubny "śmieciowy" rekord w Poznaniu - do końca sierpnia strażnicy ujawnili 711 dzikich wysypisk odpadów. W poprzednich latach tyle wysypisk strażnicy ujawniali w ciągu całego roku. Tylko w tym roku z nieruchomości miejskich, na zlecenie Wydziału Gospodarowania Nieruchomościami (WGN UMP), usunięto 125 t odpadów komunalnych, 13 t mebli i 5 t gruzu. Jeżeli dodamy do tego wysypiska usuwane z terenu lasów poznańskich, poboczy dróg, parków i działek mieszkalnych, to okaże się, że skala problemu jest olbrzymia, a koszty sprzątania pokrywane z budżetu Miasta liczone są w milionach złotych.

Najwięcej nielegalnych wysypisk, bo aż 123, ujawnili strażnicy Referatu Nowe Miasto.

W wyniku podjętych działań 25 sprawców ukarali mandatami, oni też ponieśli koszty porządkowania. W pozostałych przypadkach wystosowano pisma o uporządkowanie do podmiotów administrujących zanieczyszczonymi terenami, takich jak: WGN UMP, ZDM, ZKZL czy PKP.

Oto kilka przykładów interwencji zrealizowanych przez strażników rejonowych:

  • ul. Trzebiatowska - w jednym z budynków osoby tam przebywające w krótkim czasie nagromadziły spore ilości rozmaitych odpadów, a te stały się siedliskiem gryzoni. Interwencja strażnika rejonowego Referatu Jeżyce zakończyła się wysokim mandatem i nakazem uprzątnięcia odpadów w terminie 14 dni. Wszystkie odpady muszą być posegregowane zgodnie z obowiązującymi zasadami recyklingu. Sprawa w toku,
  • ul. Michałowo - pod koniec sierpnia, na pobocze ulicy wyrzucono dwa worki wypełnione odpadami z gospodarstwa domowego. Przy typowaniu adresu nieruchomości, z której śmieci pochodziły, pomogli sami mieszkańcy. Kontrola we wskazanym miejscu potwierdziła przypuszczenia - brak deklaracji do GOAP i zaśmiecanie miejsc publicznych przełożyło się na mandaty w łącznej kwocie 600 zł. Porzucone odpady zostały przeniesione na teren nieruchomości i po otrzymaniu pojemników wszystkie zostaną posegregowane (deklarację do GOAP zawarto 1 września),
  • Piątkowo, tereny nadwarciańskie - strażnicy Referatu Północ ujawnili nad brzegiem Warty podrzucone odpady z remontu - gruz, opakowania plastikowe, dywan i wiele innych przedmiotów wyrzucono na łące. Tym razem porządkowaniem zajęła się firma sprzątająca tereny miejskie,

Pomagają mieszkańcy

Interwencje dotyczące zanieczyszczonych miejsc publicznych to jedne z częściej zgłaszanych spraw. Od początku roku mieszkańcy przekazali 2 755 informacji o zaniedbaniach porządkowych, poczynając od dużych wysypisk odpadów, a na brudnych chodnikach kończąc. W wyniku podjętych interwencji strażnicy ukarali 1023 osoby, a 20 spraw przekazali do rozpatrzenia przez Sądy. Do instytucji odpowiedzialnych za utrzymanie czystości przekazali 4769 zaleceń sprzątania.

Współpraca

Dobrą praktyką przyjętą w naszym mieście są spotkania strażników z pracownikami WGN. Ten wydział Urzędu Miasta administruje terenami miejskimi, które nie są przypisane do żadnej innej jednostki miasta. Tereny wymagające porządkowania strażnicy przekazują na spotkaniach w miejscu wymagającym oczyszczenia - określany jest zakres prac porządkowych i termin ich wykonania. Po upływie wyznaczonego czasu funkcjonariusze sprawdzają, czy prace porządkowe wykonano zgodnie z ustaleniami. Podobne praktyki stasowane są we współpracy z innymi jednostkami miejskimi (ZLP, ZZM).

Jak zgłaszać zanieczyszczone miejsca?

Miejsca wymagające porządkowania można zgłosić poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie internetowej Straży Miejskiej.  Można to zrobić także telefonicznie - dzwoniąc na numer 986 oraz e-mailowo - adres: sm@um.poznan.pl. 

Coraz bardziej popularnym kanałem komunikacji jest aplikacja na telefony komórkowe smart city. Od początku roku przez aplikację użytkownicy zgłosili 4934 sprawy. Zgłoszenia dotyczące SM to 2704 w trzech kategoriach: Pojazdy, Środowisko, Zwierzęta.