Wszystkich Świętych - zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i najbliższych

W trakcie porządkowania grobów, bardzo często zapominamy lub nie zwracamy uwagi na to, co dzieje się dookoła nas. Chwile naszej refleksji i zadumy mogą być wykorzystane jako świetna okazja do kradzieży.

Działania profilaktyczne (foto SMMP)
Działania profilaktyczne (foto SMMP)

Funkcjonariusze straży miejskiej, na poznańskich nekropoliach uczulają odwiedzających groby, głównie na takie zachowania, które ułatwiają działania złodziei. Między innymi podpowiadają gdzie trzymać dokumenty i pieniądze.

 - Torebki nie pozostawiajmy "gdzie popadnie", a gotówki zabierzmy tylko tyle, by starczyło na zakupy, które planujemy zrobić. Jeśli na cmentarz przyjechaliśmy samochodem, to sprawdźmy, czy nie pozostawiliśmy niczego wartościowego w widocznym miejscu np. na tylnej kanapie. Upewnijmy się, że pojazd pozostawiamy zamknięty, a kluczyki mamy przy sobie.

W warunkach dużego tłoku szczególną uwagę należy zwracać na małe dzieci - zasada "nie spuszczać ich z oka"  zapewni im bezpieczeństwo. Dobrze, gdy na cmentarz nie wybieramy się sami, a towarzyszy nam inna osoba. Wtedy mamy większą możliwość przypilnowania naszych pociech i rzeczy osobistych.

Jeżeli zauważymy podejrzanie zachowujące się osoby, poinformujmy o tym fakcie obsługę cmentarza lub odpowiednie służby.

W tym tygodniu strażnicy miejscy są obecni przy wszystkich cmentarzach, dbając o porządek i bezpieczeństwo odwiedzających poznańskie nekropolie. Wzmożone patrole potrwają do 3 listopada.