Wspólna profilaktyka

Strażnicy oraz policjanci wspólnie prowadzą działania profilaktyczne - zagrożenia powodowane wysokimi temperaturami powietrza czy bezpieczeństwo w życiu codziennym, to tematy przewodnie ostatnich spotkań z mieszkańcami.

Spotkania z kierowcami na terenie Jeżyc - grafika artykułu
Spotkania z kierowcami na terenie Jeżyc

Samochody na słońcu

Funkcjonariuszka z zespołu profilaktyki Straży Miejskiej oraz policjant z Komisariatu Policji Poznań-Jeżyce przeprowadzili na terenie Jeżyc akcję pod hasłem "Nie zostawiaj mnie w samochodzie". Celem rozmów z kierowcami było uświadomienie zagrożeń, na jakie narażone są osoby bądź zwierzęta pozostawione w zamkniętym, nagrzanym samochodzie.

Należy pamiętać o tym, że temperatura we wnętrzu samochodu pozostawionego na słońcu wzrasta bardzo szybko i przy 27°C na zewnątrz może wzrosnąć nawet do 60°C we wnętrzu auta!

Każde dziesięć minut ma znaczenie - samochód bardzo szybko zmienia się w "piekarnik", a pozostawione w nim dzieci, osoby w podeszłym wieku i zwierzęta mogą znaleźć się w sytuacji zagrożenia życia.

Funkcjonariusze w ramach swojej akcji przypominali o podstawowych zasadach bezpieczeństwa oraz rozdawali ulotki informacyjne.

Zagrożenia życia codziennego

Strażniczki z zespołu profilaktyki Straży Miejskiej wraz z policjantem z KP Stare Miasto spotkali się z  podopiecznymi  Środowiskowego Domu Samopomocy "Zrozumieć i pomóc''. Funkcjonariusze przedstawili podopiecznym zakres możliwych zagrożeń dotyczących  bezpieczeństwa osobistego oraz sposoby ich uniknięcia. Omawiano zjawiska i zdarzenia występujące w życiu codziennym, w przestrzeni publicznej, takie jak: korzystanie z przejść dla pieszych, przejazd komunikacją miejską czy zakupy w sklepie i na targowisku.

Funkcjonariusze uczestnikom spotkania między innymi przedstawili sposoby działania sprawców takich zdarzeń jak kradzieże kieszonkowe czy wyłudzenia sposobem "na wnuczka".  Szczególną uwagę zwrócono na konieczność zachowania ostrożności w kontaktach z osobami podającymi się za przedstawicieli instytucji, firm oferujących pomoc czy usługi w domu. Na zakończenie spotkania uczestnicy otrzymali etui ochronne na kartę bankomatową.

sieci społecznościowe