Wraki znikają z ulic naszego miasta

Działania strażników miejskich, zmierzające do usuwania auta, długotrwale nieużytkowanych odbywają się na terenie całego miasta. Wiele spraw jest w toku. Ale od początku roku zgodnie z art. 50a PoRD poznańscy strażnicy miejscy zlecili odholowanie 84 aut z czego 26 na Nowym Mieście.

SMMP - grafika artykułu
SMMP

Poznań, jak większość polskich miast, boryka się z opuszczonymi samochodami na ulicach, parkingach, osiedlowych uliczkach i trawnikach. Zajmują one miejsca parkingowe i szpecą otoczenie, a w wielu przypadkach stanowią zagrożenie dla ludzi i środowiska.

Zgodnie z art. 50a ustawy Prawo o ruchu drogowym, wrakiem jest pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany. Ustawa nie precyzuje na co ma zwracać uwagę osoba, która kwalifikuje pojazd jako nieużywany. Kwalifikacja taka opiera się wyłącznie na wizualnej ocenie wyglądu zewnętrznego pojazdu i każdy przypadek jest rozważany indywidualnie. Zwracana jest więc uwaga na karoserię pokrytą grubą warstwą brudu, korozję nadwozia, brak powietrza w ogumieniu lub uszkodzone lusterka.

Należy pamiętać o tym, że przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym mają zastosowanie tylko w obrębie dróg publicznych oraz tych dróg osiedlowych, które objęte są strefą zamieszkania bądź strefą ruchu.

sieci społecznościowe