"Wnuczek radzi i ostrzega"

Rusza kolejny etap programu miejskiego: "Seniorzy - bezpieczeństwo osobiste".

"Wnuczek radzi i ostrzega" to pomysł Straży Miejskiej na ochronę starszych ludzi przed plagą wyłudzeń.

"Wnuczek radzi i ostrzega"
"Wnuczek radzi i ostrzega"

Jedną z metod "chroniących" starszych ludzi przed oszustami jest przekonywująca informacja. Do tej pory, za pośrednictwem "wnuczków" przekazywano starszym członkom rodzin ulotki wykonane w formie laurki lub magnesu na lodówkę. Teraz, strażnicy z zespołu profilaktyki i policjanci, nagrali dla seniorów krótki film edukacyjny. W filmie udział wzięły dzieci - wnuki, przekazujące seniorom podstawowe zasady chroniące ich przed plagą oszustów. Nagranie, z możliwością powielania, zostanie przekazane między innymi do szkół podstawowych oraz do Centrum Inicjatyw Senioralnych. Będzie również dostępne dla seniorów aktywnie korzystających z portali społecznościowych czy kanałów komunikacji zarządzanych przez Straż Miejską i Policję. Liczymy, że pod postacią nagrania video uzyskamy zdecydowanie "mocniejszy i bardziej przekonujący przekaz".

Straż Miejska Miasta Poznania, programem "Wnuczek radzi i ostrzega", wpisuje się w ogólnopolską kampanię na rzecz ochrony osób w podeszłym wieku przed plagą wyłudzeń i okradania ich.

Policyjne statystyki

Ponad 72 miliony złotych od ponad 4,5 tysiąca poszkodowanych - tyle pieniędzy wyłudzili w 2019 roku oszuści posługujący się między innymi metodą "na wnuczka" - tak wynika z danych statystycznych Komendy Głównej Policji. Słynne oszustwo "na wnuczka" doczekało się nowej odsłony. Oszuści kontaktują się telefonicznie z osobami w podeszłym wieku informując, że ich wnuczek jest zarażony COVID-19 i natychmiast potrzebuje dużej kwoty na leczenie. Metody oszustów ewoluują, dostosowując się do problemów życia codziennego.