Weekendowe statystyki

Dyżurni poznańskiej straży miejskiej w miniony weekend przyjęli 738 zgłoszeń od mieszkańców naszego miasta. Nałożono 396 mandatów karnych, 37 osób zostało pouczonych. W 14 przypadkach strażnicy nie stwierdzili wykroczenia. 

Na zdjęciu widać leżącego mężczyznę z kajdankami na rękach, przy nim kuca strażnik miejski - grafika artykułu
Ujęcie poszukiwanego mężczyzny

Najwięcej zgłoszeń dotyczyło wykroczeń drogowych - 463. Interwencje podjęte przez strażników skutkowały założeniem 175 blokad na koła nieprawidłowo zaparkowanych samochodów, odholowaniem 20 aut z miejsc objętych znakami B-36 z tabliczką T24 oraz wystawieniem 364 wezwań do referatu wykroczeń.

Kolejne zgłoszenia dotyczyły pomocy zwierzętom. Było ich 81, a aż 46 dotyczyło ptaków, 10 psów i 6 kotów - wszystkie zwierzęta, które wymagały opieki weterynarza otrzymały wymaganą pomoc, pozostałe zostały wypuszczone do środowiska naturalnego.    

Na trzecim miejscu dominowały zdarzenia związane z zakłócaniem spokoju i porządku publicznego oraz spożywaniem alkoholu w miejscach zabronionych. Było to 71 zgłoszeń. Interwencje te dotyczyły m.in. 21 osób leżących, 8 bezdomnych i 9 osób nietrzeźwych, które zostały przewiezione na ODON.

Poza wspomnianymi interwencjami funkcjonariusze prowadzili własne działania podczas służby patrolowej oraz reagowali na inne zgłoszenia od mieszkańców.

Przykładowe interwencje:

Sobota - nocna zmiana na Starym Mieście - w okolicy Góry Przemysła  14.06.2025 kilka minut po godzinie 3.00 na ranem strażnicy zauważyli zakrwawionego i pobitego mężczyznę. Udzielono mu pierwszej pomocy przedmedycznej oraz zatamowano krwotok z nosa. Wezwano na miejsce Zespół Ratownictwa Medycznego, który zabrał mężczyznę do szpitala. Sprawę pobicia wyjaśnia policja.

Niedziela - ul. Wojska Polskiego, po godzinie 20 strażnicy z referatu interwencyjno-drogowego podęli czynności wobec mężczyzny, który przeszedł na czerwonym świetle z niemowlęciem w wózku. Już na początku rozmowy strażnicy zorientowali się, że mężczyzna jest nietrzeźwy. Badanie alkomatem wykazało prawie promil alkoholu w wydychanym powietrzu. Ponieważ mężczyzna nie miał przy sobie dokumentów przez Dyżurnego wezwano patrol Policji. W trakcie oczekiwania na patrol mężczyzna stawał się agresywny i chciał się oddalić. Strażnicy udaremnili ucieczkę, stosując środki przymusu bezpośredniego. Po sprawdzeniu danych okazało się, że mężczyzna jest poszukiwany. Dziecko trafiło pod opiekę matki, a mężczyzna został zabrany przez policjantów na komisariat.