W odpowiednim miejscu i czasie

Strażnicy miejscy realizują na terenie Miasta szereg zadań. Wypełniając swoje obowiązki są obecni w miejscach publicznych, a to sprawia, że muszą być przygotowani do reagowania na zdarzenia nagłe, dziejące się niekiedy w ułamkach sekund. Najczęściej są to zdarzenia drogowe, ale nie tylko.

ul. Dworcowa - odłamany konar drzewa spadł na zaparkowany samochód
ul. Dworcowa - odłamany konar drzewa spadł na zaparkowany samochód

Strażnicy referatu Północ udzielili pomocy przedmedycznej mężczyźnie, który zasłabł na ulicy. Wezwany zespół ratownictwa medycznego był na miejscu już po 5 minutach. Mężczyzna został zabrany do szpitala.

Strażnicy Referatu Interwencyjno - Drogowego, przejeżdżając ulicą Św. Marcin, zwrócili uwagę na mężczyznę, który szybkim krokiem wyszedł ze sklepu spożywczego. W tym samym czasie, ze sklepu  wybiegła kobieta (ekspedientka) krzycząc, że doszło do kradzieży. Pracownica sklepu jednoznacznie wskazywała na oddalającego się mężczyznę. Strażnicy, po krótkim pościgu, ujęli go i przekazali patrolowi Policji. Cała sprawa zakończyła się wysokim mandatem karnym.

Inny patrol Referatu Interwencyjno - Drogowego realizował wyznaczone zadania w rejonie ulicy Dworcowej. Przejeżdżając obok miejsc parkingowych zauważyli odłamany konar drzewa, który spadł na zaparkowany samochód. Obok stała zdenerwowana właścicielka pojazdu, która wezwała Policję. Po upewnieniu się, że nikomu nic się nie stało, strażnicy zabezpieczyli miejsce i jednocześnie wezwali Straż Pożarną.  Strażacy usunęli odłamane gałęzie.

Opisane interwencje strażników wymagały od funkcjonariuszy podjęcia natychmiastowych decyzji. Sytuacje takie nie zdarzają się często, ale mogą wystąpić w każdej chwili.  

W minionym roku strażnicy:

  • ujęli i przekazali Policji 13 sprawców przestępstw bądź wykroczeń o znamionach znacznej, społecznej szkodliwości,
  • do czasu przybycia właściwych służb (najczęściej Policji, Straży Pożarnej, Zespołu Ratownictwa Medycznego) zabezpieczyli 92 miejsca, głównie zdarzeń drogowych, pożarów, włamań do sklepów czy pojazdów, a także kradzieży elementów infrastruktury drogowej. Wielokrotnie poszkodowanym udzielali pierwszej pomocy przedmedycznej,
  • przekazali 946 informacji i interwencji w sprawach właściwych dla Policji,
  • pełnili 306 służb w ramach patroli na rzecz porządku i bezpieczeństwa w ruchu drogowym z WRD KMP oraz patroli prewencyjnych z dzielnicowymi,
  • uczestniczyli w 183 razy we wspólnych działaniach z policjantami w ramach programu "Bezpieczna dzielnica - bezpieczny mieszkaniec" itp.