Uwolnione miejsca parkingowe

Strażnicy rejonowi z Nowego Miasta doprowadzili do usunięcia kolejnych wraków z ulic dzielnicy. 

SMMP - grafika artykułu
SMMP

Wczoraj odholowano osiem nieużywanych pojazdów, które blokowały miejsca parkingowe i szpeciły okolicę. Dzięki temu udało się zwolnić miejsca postojowe z ul. - ul. Orlej, św. Michała, Mogileńskiej, św. Rocha, os. Oświecenia i Czecha i z ul. Sandomierskiej oraz Borowikowej.

Od początku roku do końca kwietnia strażnicy miejscy wydali 88 dyspozycji odholowania aut, które od dłuższego czasu nie były używane lub zostały porzucone. Natomiast, dzięki pracy i współpracy ze strony ustalonych wcześniej właścicieli 236 aut zostało usunietych przez nich samych.

Wraki to nadal jeden z problemów większych miast w Polsce, także w Poznaniu. Porzucone, często zniszczone pojazdy nie tylko obniżają poziom estetyki w okolicy, ale często blokują przejścia, miejsca parkingowe oraz stwarzają niebezpieczeństwo dla bawiących się w okolicy dzieci.

Warto wspomnieć, że usunięcie wraku jest długim procesem. Wszystko zaczyna się od oceny stanu pojazdu pod kątem zakwalifikowania go jako wrak.  Definicja wraka wynika z dyspozycji  art. 50a ustawy Prawo o ruchu drogowym, a ustawodawca nie jest w tym temacie precyzyjny, dlatego strażnicy najczęściej kierują się wyglądem zewnętrznym pojazdu i okresem zajmowania danego miejsca przez samochód.

Następnie ustalany jest właściciel pojazdu i tutaj pomocni okazują się okoliczni mieszkańcy, ale zwykle wykorzystuje się dane z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Gdy jest on ustalony, zostaje zobowiązany do usunięcia samochodu poprzez przekazanie go do stacji demontażu pojazdów.

Zdarza się jednak, że informacje w systemie nie są aktualne i nie jest możliwe ustalenie obecnego właściciela pojazdu. W takiej sytuacji, na pisemny wniosek zarządcy drogi, strażnik  zleca odholowanie pojazdu na parking strzeżony, ale tylko gdy samochód stoi w pasie drogi, w innym przypadku jest to niemożliwe, bo nie obowiązują wtedy przepisy prawa o ruchu drogowym.

Porzucone pojazdy można zgłaszać telefonicznie do straży miejskiej (986), mailem na sm@um.poznan.pl lub poprzez formularz na stronie internetowej: https://www.poznan.pl/mim/forms/sm_zgloszenia.html

sieci społecznościowe