Tydzień w straży miejskiej - wybrane aspekty

W minionym tygodniu dyżurni straży miejskiej przyjęli od mieszkańców 1538 zgłoszeń. Parkujące pojazdy (990 zgłoszeń), czystość powietrza (201 zgłoszeń) oraz bezdomni (126 zgłoszeń), to najczęściej powtarzające się sygnały o konieczności podjęcia interwencji.

Ul. Ślusarska - grafika artykułu
Ul. Ślusarska

Kierowcy, którzy ignorują podstawowe przepisy z zakresu parkowania pojazdów przysparzają strażnikom najwięcej pracy. 626 wezwań, 262 blokady i 25 samochodów usuniętych na parking strzeżony, to w największym skrócie podsumowanie interwencji drogowych w minionym tygodniu. Jednak imprezy organizowane w ramach Betlejem Poznańskiego przyciągają w weekend tłumy mieszkańców z Poznania i okolic. Zamkowa, Góra Przemysła, Ślusarska czy Kozia, to ulice najbardziej oblężone nieprawidłowo zaparkowanymi samochodami. Tylko tam, w sobotę i niedzielę, ponad 100 kierowców zostało ukaranych za nieprawidłowe parkowanie.

Ochrona środowiska to druga kategoria spraw, pod względem liczby zgłaszanych uciążliwości, przekazywanych przez mieszkańców. Ponad 200 zgłoszeń mieszkańców w zdecydowanej większości dotyczyło zagrożeń ze strony spalanych odpadów. Jednak miniony tydzień zdominowały dwa wydarzenia. Pierwsze, pozytywne, dotyczyło nowego, przyjaznego dla środowiska radiowozu z napędem hybrydowym, jaki otrzymała na wyposażenie SMMP (więcej na ten temat czytaj tutaj).

Drugie, negatywne, dotyczyło niehumanitarnego traktowania zwierząt. Strażnicy Eko Patrolu odebrali właścicielowi 10 psów, które przetrzymywane były w mieszkaniu, w warunkach urągających elementarnym zasadom opieki nad zwierzętami. Więcej na temat tej interwencji znajdzie się w osobnej relacji.

Kolejną, co do wielkości, kategorią zgłoszeń mieszkańców były zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi (126 zgłoszeń). Zdecydowana większość z nich dotyczyła pijanych, którzy pod wpływem alkoholu zasypiali na "wolnym powietrzu". W 35 przypadkach strażnicy, po konsultacji z zespołami ratownictwa medycznego, przewieźli pijanych do Ośrodka dla Osób Nietrzeźwych.