Tydzień w straży miejskiej

W dniach od 16 do 22 grudnia służba dyżurna straży miejskiej w Poznaniu przyjęła 1745 zgłoszeń - tradycyjnie najwięcej dotyczyło nieprawidłowego parkowania.

Przykłady załatwionych interwencji w minionym tygodniu (fot. straż miejska) - grafika artykułu
Przykłady załatwionych interwencji w minionym tygodniu (fot. straż miejska)

W minionym tygodniu mieszkańcy przekazali do załatwienia 1745 spraw będących w kompetencji straży miejskiej. 863 interwencje zgłoszono pocztą elektroniczną, 796 telefonicznie, a 86 bezpośrednio strażnikom w terenie. Tradycyjnie już najwięcej spraw dotyczyło nieprawidłowego parkowania (1232). Zgłoszenia mieszkańców przełożyły się na interwencje wobec kierowców, wynikiem których były: 582 wezwania, 131 założonych blokad, 29 odholowanych samochodów. Część zgłoszeń przekazanych pocztą elektroniczną jest aktualnie rozpatrywana w toku postępowania wyjaśniającego. Należy podkreślić, że większość interwencji dotyczących nielegalnego parkowania dotyczyła Starego Miasta.

Ochrona środowiska i gospodarka odpadami to druga co do wielkości kategoria interwencji realizowanych przez strażników (231 zgłoszeń). Dzikie wysypiska odpadów, wraki oraz kontrole w ramach przestrzegania obowiązków wynikających z Uchwały antysmogowej, to najważniejsze kierunki działań kontrolno - interwencyjnych. W okresie przedświątecznym szczególnego znaczenia nabierają interwencje o charakterze porządkowym. Systematyczne kontrole w rejonach budów wykazały w blisko 20 miejscach jezdnie zanieczyszczone błotem. Tylko na terenie Nowego Miasta strażnicy rejonowi interweniowali w 10 przypadkach, między innymi przy ul. Katowickiej i Folwarcznej, a na terenie referatu Północ - przy ul. Owsianej, Kostrzewskiego i Morasko.

W wielu przypadkach strażnikom rejonowym udało się doprowadzić do uporządkowania zanieczyszczone tereny, między innymi przy ul. Rubież, Jeżyckiej, Staszica, Malwowej czy Grunwaldzkiej.

Funkcjonariusze w 48 przypadkach interweniowali wobec zwierząt - najczęściej były to bezpańskie psy, koty wymagające pomocy człowieka oraz dziki. Realizacja interwencji ze zwierzętami łownymi wymaga współpracy z Centrum Zarządzania Kryzysowego UMP. Przykładem takiej współpracy była akcja ratowania dzika uwięzionego w głębokiej studzience, w rejonie ul. Czerwonackiej.

Ponadto funkcjonariusze reagowali na zakłócanie ciszy i porządku publicznego (51 razy) oraz na zagrożenia zdrowia lub życia ludzi (78 razy) - najwięcej tych interwencji dotyczyła nadmiernego spożywania alkoholu i osób bezdomnych. Strażnicy zgłosili odpowiednim służbom 40 awarii technicznych.