Tydzień w straży

W dniach od 13 do 19 stycznia służba dyżurna straży miejskiej w Poznaniu przyjęła 2212 zgłoszeń.

Straż miejska
Straż miejska

Zgłoszenia mieszkańców przełożyły się na interwencje wobec kierowców (1588), wynikiem których były: 661 wystawionych wezwań, 613 założonych blokad, 50 odholowanych samochodów i ponad 1187 zgłoszeń przekazanych pocztą elektroniczną, które zostaną rozpatrzone w toku postępowania wyjaśniającego.
Strażnicy działali także na ulicy T. Kościuszki. Interweniowali wobec kierowców, którzy parkowali auta m.in. na zakazie zatrzymywania się. Posypały się mandaty i wezwania.
Ponadto funkcjonariusze reagowali na zakłócanie ciszy i porządku publicznego 68 razy, a 110 w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia - najwięcej tych interwencji dotyczyła nadmiernego spożywania alkoholu i osób bezdomnych. Strażnicy zgłosili odpowiednim służbom 38 awarie techniczne.
Ochrona środowiska i gospodarka odpadami to druga co do wielkości kategoria interwencji realizowanych przez strażników 222 zgłoszenia.
Dzikie wysypiska odpadów, wraki oraz kontrole w ramach przestrzegania obowiązków wynikających z Uchwały antysmogowej, to także kierunki działań kontrolno - interwencyjnych.
Funkcjonariusze w 99 przypadkach interweniowali wobec zwierząt - najczęściej były to bezpańskie psy, koty wymagające pomocy człowieka oraz dziki. Strażnicy Ekopatrolu interweniowali w sprawie pluskwiaka śródziemnomorskiego. Owady na przezimowanie wybrały sobie lipy na ul. H. Kołłątaja. Funkcjonariusze przewieźli do ptasiego azylu kilka rannych ptaków, m.in. ranną pustułkę.