Święty Marcin - nowa organizacja ruchu!

Wraz z przebudową części ul. Święty Marcin zarządca drogi wprowadził nową organizację ruchu. Zmiany dotyczą wszystkich - kierujących samochodami, rowerzystów oraz pieszych.  Każdy, niezależnie od sposobu przemieszczania się, musi dostosować się do nowych zasad. Poniżej publikujemy te najważniejsze, wymagające ciągłej obecności strażników.

Święty Marcin / Kościuszki - parkujemy tylko równolegle do krawężnika jezdni
Święty Marcin / Kościuszki - parkujemy tylko równolegle do krawężnika jezdni

Zmiana sposobu parkowania - jadąc ul. Święty Marcin w kierunku ul. Ratajczaka, za skrzyżowaniem z ul. Kościuszki, wyznaczone są miejsca postojowe. Wcześniej były tam stosowane różne rozwiązania, od skośnego ustawienia samochodów, aż po całkowity zakaz zatrzymywania się. Obecnie możemy zaparkować tam tylko wzdłuż krawędzi jezdni.

Strefa zamieszkania - cały nowy odcinek ul. Święty Marcin został objęty strefą zamieszkania. Oznacza to, że piesi mogą poruszać się całą szerokością drogi i mają pierwszeństwo przed pojazdami, prędkość jazdy jest ograniczona do 20 km/h, a samochody można zaparkować tylko i wyłącznie w miejscach wyznaczonych. W tej strefie wyznaczono kilkanaście miejsc postojowych, w tym również dla osób niepełnosprawnych posiadających kartę parkingową.

Zakaz zatrzymywania się - jadąc ul. Święty Marcin w kierunku ul. Piekary, za skrzyżowaniem z ul. Ratajczaka, wprowadzono zakaz zatrzymywania się. Na początku tego odcinka, po prawej stronie, jest tylko kilka miejsc postojowych (oczywiście równolegle do krawędzi jezdni). Pozostała część drogi, po obydwu stronach, objęta jest zakazem zatrzymywania się.

Ratajczaka tylko dla TAXI, niepełnosprawnych i zaopatrzenia - nowa organizacja ruchu została również wprowadzona na części ul. Ratajczaka. Od skrzyżowania z ul. 27 Grudnia, do skrzyżowania z ul. Święty Marcin, mogą zaparkować tylko osoby niepełnosprawne posiadające kartę parkingową, taksówki oraz w miejscach wyznaczonych samochody zaopatrzenia. Dla tych ostatnich zarządca drogi ograniczył czas postoju do 15 minut.

Zakaz ruchu - jadąc ul. 27 Grudnia, jeszcze do niedawna, można było dojechać do skrzyżowania ulic Gwarnej, Fredry i Mielżyńskiego. Obecnie takiej możliwości nie ma. Kierujący samochodami muszą skręcić w lewo, w ul. Kantaka. Informują o tym aż 3 znaki drogowe: droga bez przejazdu, nakaz jazdy w lewo oraz duża, biało-czerwona, tablica ze strzałkami wskazującymi prawidłowy kierunek jazdy.  Na wprost mogą tylko przejechać pojazdy uprzywilejowane oraz dojeżdżające do parkingu. Każdy, kto przez nieuwagę pojedzie za daleko powinien przed znakiem zakaz ruchu zawrócić i wjechać w ul. Kantaka.

Apelujemy do wszystkich użytkowników dróg o zwracanie uwagi nie tylko na wprowadzoną organizację ruchu, ale również na całą, nową przestrzeń.  Jest czysto i ładnie, i oby tak było zawsze.

Więcej na temat przebudowy ul. Święty Marcin można przeczytać w relacj PIM oraz ZDM