Strażnik miejski - Ratownik. Kwalifikowana Pierwsza Pomoc

Każdy, kto podejmuje pracę w poznańskiej straży miejskiej musi przejść obowiązkowe szkolenie. Jego zakres to m.in. znajomość przepisów prawa (np. z zakresu ruchu drogowego), szkolenie z taktyki i technik interwencji, czy zasad stosowania środków przymusu bezpośredniego. Ale jednym z ważniejszych elementów szkolenia jest zakres udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. 

Na zdjęciu emblemat ratownika z kwalifikowaną pierwszą pomoca - grafika artykułu
Ratownik - kwalifikowana pierwsza pomoc

Wśród strażników miejskich są również ratownicy kwalifikowanej pierwszej pomocy przedmedycznej, którzy posiadają stosowne umiejętności w tym zakresie. Zdobywali je na dwutygodniowym kursie, który zakończył się egzaminem teoretycznym i praktycznym.

Podczas kursu strażnicy poznają zaawansowane techniki ratunkowe, takie jak resuscytacja krążeniowo-oddechowa (RKO), użycie automatycznego defibrylatora zewnętrznego (AED), a także zasady postępowania w przypadku obrażeń ciała, udaru mózgu, wstrząsu, czy zawał serca mięśniowego. Umiejętności zdobyte przez strażników miejskich podczas tego kursu mają ogromne znaczenie nie tylko dla ich własnego bezpieczeństwa, ale również dla całej społeczności.

Dzięki takiemu przeszkoleniu strażnicy są lepiej przygotowani do działania w terenie, w sytuacjach zagrożenia życia.

W takiej właśnie sytuacji znaleźli się dzisiaj rano strażnicy ze Starego Miasta, do których w trakcie działań na ul. Wolne Tory podszedł mężczyzna uskarżający się na duszności i silny ból w klatce piersiowej. Po udzieleniu pierwszej pomocy przedmedycznej oraz przeprowadzeniu wstępnego wywiadu strażnicy wezwali Zespół Ratownictwa Medycznego. Ratownicy zabrali mężczyznę do szpitala z podejrzeniem zawału mięśnia sercowego.  

W poznańskiej straży miejskiej w 2024 roku, 26 strażników ukończyło kurs na ratownika KPP. Jest to najwyższe uprawnienie możliwe do uzyskania przez osoby bez wykształcenia medycznego wydawane na trzy lata.