Straż Miejska w 2022 roku - najważniejsze aspekty pracy strażników

W ubiegłym roku dyżurni Straży Miejskiej przyjęli do realizacji ponad 73 tys. zgłoszeń, w wyniku których strażnicy zrealizowali ponad 63 tys. interwencji.

Samochód, którego stan wskazuje, że nie jest używany - przykład interwencji strażnika rejonowego - grafika artykułu
Samochód, którego stan wskazuje, że nie jest używany - przykład interwencji strażnika rejonowego

Służba dyżurna - przyjęte zgłoszenia

Praca strażnika rozpoczyna się na stanowisku Dyżurnego SMMP - w systemie pracy ciągłej dyżurni przyjmują zgłoszenia mieszkańców, kwalifikują je do realizacji oraz koordynują pracą wszystkich patroli w terenie - od zlecenia interwencji, aż po jej zakończenie.  W minionym roku na stanowisku Dyżurnego SMMP przyjęto do realizacji 73 462 zgłoszenia. Najwięcej dotyczyło uciążliwości powodowanych źle zaparkowanymi pojazdami (42 579). W pozostałych kategoriach zgłoszenia między innymi dotyczyły: czystości i porządku (6 341), zwierząt wymagających pomocy (5 729), spożywania alkoholu w miejscach objętych zakazem (4 855), zagrożeń dla zdrowia i życia ludzi (3 062), awarii i uszkodzeń infrastruktury miejskiej (2 554), spalania odpadów (1 587) czy gospodarki odpadami (1 108).

Zgłoszenia - kanały komunikacji:

  • telefonicznie (986) - 36 526
  • pocztą elektroniczną, w tym aplikacją Smart City - 24 816
  • inne, takie jak kontakt osobisty lub interwencje własne - 12 120

Interwencje - zastosowane środki prawne

W minionym roku, w związku z popełnionymi wykroczeniami strażnicy interweniowali 63 262 razy. W wyniku przeprowadzonych czynności wyjaśniających 53 552 osoby ukarano mandatami, 6 329 osób pouczono, a 3 381 spraw skierowano do Sądów. 

Interwencje - porządek w ruchu drogowym

Najczęściej strażnicy interweniowali z powodu uciążliwości powodowanych źle zaparkowanymi pojazdami (51 022 interwencji). Wystawili 1 285 dyspozycji usunięcia pojazdów pozostawionych w miejscach zabronionych i utrudniających ruch..., doprowadzili do usunięcia 793 pojazdy uznane za wraki.

Z innych działań w ruchu drogowym należy wyróżnić:

  • 1 007 wobec pieszych,
  • 184 wobec rowerzystów,
  • 78 wobec poruszających się między innymi hulajnogami elektrycznymi,
  • w pasie drogi ujawnili 119 nieprawidłowo ustawionych kontenerów na odpady,
  • do zarządców dróg skierowali 2 309 uwag lub wniosków dotyczących stwierdzonych awarii bądź uszkodzeń infrastruktury drogowej.

Interwencje - czystość i ochrona środowiska

Strażnicy przeprowadzili 1 223 kontrole w zakresie spalania w domowych instalacjach grzewczych substancji zabronionych.

W 890 przypadkach strażnicy nie stwierdzili spalania odpadów. Uchybienia ujawnili w 333 miejscach - 326 osób odpowiedzialnych ukarano, 7 spraw skierowano do Sądów. W 29 przypadkach wątpliwych pobrali próbki popiołów i przekazali je do badań laboratoryjnych.

Niezależnie od opisanych działań strażnicy sprawdzali jakość stosowanych paliw stałych. W tym zakresie przeprowadzili 657 kontroli ujawniając 67 uchybień.

Z innych działań, w ramach czystości i ochrony środowiska strażnicy:

  • ujawnili i spowodowali usunięcie 1 087 nielegalnych wysypisk odpadów (130 sprawców ukarano, ponieśli koszty sprzątania),
  • Pogotowiu Czystości 906 razy zlecili usunięcie odpadów porzuconych w pasie drogi,
  • interweniowali wobec 2 472 osób niszczących roślinność. W zdecydowanej większości byli to kierujący pojazdami,
  • przeprowadzili 4 648 kontroli (w 222 lokalizacjach) placów budów i terenów do nich przyległych. W 145 przypadkach stwierdzili uchybienia porządkowe,
  • do Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Weterynaryjnej przekazali 1 001 ptaków wymagających pomocy,
  • do Schroniska dla Zwierząt przekazali 272 bezpańskie psy, 128 kotów wymagających pomocy człowieka,
  • 538 razy interweniowali wobec osób wyprowadzających psy na spacer,
  • dwukrotnie w ciągu roku sprawdzali wykonanie obowiązków związanych z deratyzacją,
  • współpracując z CZK sprawdzali zgłoszenia mieszkańców dotyczące pojawienia się w rejonach zurbanizowanych zwierząt żyjących dziko (najczęściej dzików i lisów),
  • do Zarządu Zieleni Miejskiej przekazali 219 spraw,
  • sprawdzali na terenie 367 posesji prowadzenie gospodarki odpadami komunalnymi ciekłymi - ujawnili 62 uchybienia.

Interwencje - spokój i porządek publiczny

Spożywanie alkoholu w miejscach zabronionych oraz zachowanie ludzi pod jego wpływem, jest powodem licznych interwencji realizowanych przez strażników miejskich. Dewastacja mienia, zanieczyszczanie miejsc publicznych, niewybredne słownictwo oraz demoralizacja nieletnich, to najczęściej wymieniane uciążliwości, na jakie narażeni są mieszkańcy i turyści. W minionym roku strażnicy interweniowali 3 364 razy wobec osób spożywających alkohol w miejscach zabronionych - 1 913 osób ukarano, 7 spraw skierowano do Sądu.

Nadmierna ilość wypitego alkoholu wiąże się z pobytem w Ośrodku dla Osób Nietrzeźwych. W ubiegłym roku strażnicy referatu Interwencyjno - Drogowego aż 961 razy byli wzywani do osób, które z powodu upojenia alkoholowego wymagały udzielenia pomocy. Prawie zawsze wzywany był zespół ratownictwa medycznego. W tych interwencjach bardzo ważną rolę spełniają obserwatorzy monitoringu miejskiego, gdyż przy niskich temperaturach powietrza  leżącym na ziemi grozi śmierć z wychłodzenia organizmu.

Z innych działań na rzecz spokoju i porządku publicznego należy wyróżnić:

  • do czasu przybycia służb ratunkowych zabezpieczyli 76 miejsc zdarzeń,
  • operatorzy monitoringu miejskiego przekazali dyżurnym Policji i Straży Miejskiej 7 911 zaobserwowanych zdarzeń wymagających interwencji. Najwięcej, bo aż 3 690 zgłoszeń, dotyczyło ścisłego centrum Poznania, rejonu KP Stare Miasto. W wyniku podjętych skutecznych interwencji policjanci zatrzymali 130 osób, sprawców czynów karalnych. Na podstawie zdjęć z listów osób poszukiwanych, operatorzy rozpoznali w przestrzeni publicznej 16 osób - wszyscy zostali zatrzymani przez patrole Policji,
  • samodzielnie oraz wspólnie z pracownikami MOPR skontrolowano 4 475 razy miejsca przebywania bezdomnych - 32 osoby uzyskały pomoc medyczną, 64 pomoc socjalną, 824 w stanie upojenia alkoholowego przetransportowano do ODON, a 52 zabrano do szpitali,
  • za palenie tytoniu w miejscach objętych zakazem ukarali 3 237 osób, a 21 spraw przekazali do Sądów.

Opisane interwencje nie wyczerpują całego katalogu działań realizowanych przez strażników. Zabezpieczenie uroczystości, imprez i zgromadzeń, współpraca z Radami Osiedli, pomoc obywatelom Ukrainy, działania w stanie epidemii, szeroko zakrojone działania profilaktyczne, współpraca z Policją, kontrole w zakresie handlu i usług, czy coroczne sprawdzanie widoczności numerów porządkowych posesji i oświetlenia miasta, to szereg zadań wykonywanych w codziennej służbie.