Podsumowanie tygodnia

W dniach od 5 do 11 października służba dyżurna straży miejskiej w Poznaniu przyjęła 1 484 zgłoszenia, a narastająco, od początku roku, jest ich już 56 167. Miniony tydzień to między innymi   działania profilaktyczne w rejonach wprowadzanych zmian organizacji ruchu,  nocne kontrole na terenie Parku Kulturowego Stare Miasto oraz liczne interwencje z zakresu ochrony środowiska.

Straż miejska - grafika artykułu
Straż miejska

Najczęściej mieszkańcy korzystali z połączenia telefonicznego (756 zgłoszeń), pocztą elektroniczną przekazali 587 spraw, a 141 zgłoszeń listownie bądź osobiście.

Uciążliwości powodowane nieprawidłowo zaparkowanymi pojazdami generują najwięcej zgłoszeń mieszkańców (947), a te przekładają się na interwencje strażników. W minionym tygodniu funkcjonariusze wystawili 482 wezwania dla kierowców, w 316 przypadkach na koła samochodów założyli blokady, a w kolejnych 45 interwencjach, samochody utrudniające ruch i zagrażające bezpieczeństwu, odholowali na parkingi strzeżone. W pozostałych przypadkach kierowcy zostali ukarani w trakcie interwencji patrolu. Obok wymienionych działań strażnicy zlecili również odholowanie na parking strzeżony 14 wraków.

5 października przy ul. Małeckiego, rozpoczęły się prace związane z nasadzeniami zieleni i zmianą organizacji ruchu - wszystko po to, by 1 lutego 2021 roku mogła ruszyć Strefa Płatnego Parkowania. Strażnicy Referatu Grunwald przeprowadzili szereg działań informujących o czasowych zmianach w organizacji ruchu.

Na terenie Parku Kulturowego Stare Miasto strażnicy przeprowadzili kolejne nocne kontrole. Tym razem sprawdzali, czy hałas emitowany z urządzeń nagłaśniających w lokalach gastronomicznych, powoduje uciążliwości dla mieszkańców. Czynności kontrolne prowadzono w nocy z piątku / sobotę, do godz. 0:30. Sprawdzano lokale gastronomiczne, które najczęściej wskazywane były przez radnych Rady Osiedla Stare Miasto, a w szczególności te zlokalizowane przy ul. Wrocławskiej, Paderewskiego, Żydowskiej, Jaskółczej oraz Święty Marcin. W trzech przypadkach strażnicy po przeprowadzonych interwencjach skierowali 3 wnioski o ukaranie do Sądu.  

Nie ma taryfy ulgowej dla śmieciarzy. Przekonał się o tym mężczyzna, który wyrzucił worek z odpadami na pobocze ul. Starołęckiej. Strażnik rejonowy z Nowego Miasta ukarał go mandatem w wysokości 500 zł. Został także zobowiązany do posegregowania śmieci i umieszczenia ich we właściwych pojemnikach, co też zrobił.

Strażnicy Referatu Ekopatrol przeprowadzili aż 101 interwencji wobec zwierząt wymagających pomocy człowieka. Między innymi uwolnili dwa małe kotki uwięzione w rurze, a także odłowili pytona królewskiego, który zagościł w hotelowej toalecie.

Z innych interwencji między innymi:

  • 100 zgłoszeń dotyczyło wysypisk odpadów komunalnych oraz niszczenia zieleni,
  • zakłócanie porządku publicznego było powodem 86 interwencji. W większości zgłoszeń uciążliwości dla mieszkańców powodowały osoby spożywające alkohol,
  • 124 zgłoszenia mieszkańców dotyczyły zagrożeń zdrowia lub życia - najczęściej strażnicy interweniowali wobec bezdomnych nadużywających alkoholu,
  • odpowiednim służbom zgłosili 27 awarii technicznych.

sieci społecznościowe