Podsumowanie minionego tygodnia - wiatr zdominował pracę strażników

W minionym tygodniu dyżurni Straży Miejskiej przyjęli do realizacji 1 798 zgłoszeń mieszkańców, które wymagały podjęcia działań interwencyjnych. Chociaż uciążliwości powodowane źle zaparkowanymi pojazdami wciąż generują najwięcej zgłoszeń (1 146 w ostatnim tygodniu), to zagrożenia powstałe w wyniku silnych podmuchów wiatru zdominowały pracę strażników.

Interwencje strażników z Grunwaldu - zagrożenia powodowane silnym wiatrem - grafika artykułu
Interwencje strażników z Grunwaldu - zagrożenia powodowane silnym wiatrem

Niebezpiecznie przechylone drzewa, oderwane części elewacji budynku, czy uszkodzenia infrastruktury drogowej, to najczęściej pojawiające się zgłoszenia mieszkańców związane z silnym wiatrem. Wszystkie zgłoszenia dotyczące zagrożeń dla ludzi, zwierząt i mienia zawsze traktowane są priorytetowo. Oto kilka przykładów z sobotnich interwencji realizowanych przez jeden patrol strażników rejonowych Referatu Grunwald:

  • mieszkańcy ul. Jawornickiej zgłosili zagrożenie jakie stwarzało drzewo przechylone w stronę zaparkowanych pojazdów. Na miejscu okazało się, że aż dwa drzewa są niebezpiecznie przechylone do tego stopnia, że naruszona została bryła korzeniowa. Do czasu przybycia Straży Pożarnej strażnicy oznaczyli zagrożony rejon i kierowali pieszych bezpieczną drogą. Drzewa zostały wycięte,
  • ul. Górki - na wysokości drugiego piętra złamał się sporych rozmiarów konar, który zawisł nad samochodami i przewodami energetycznymi. Strażnicy zabezpieczyli teren pod drzewem do czasu przyjazdu straży pożarnej oraz ustaliłi właścicieli zagrożonych pojazdów. Samochody zostały przestawione, a strażacy zlikwidowali zagrożenie,
  • przy ul. Niegolewskich na chodnik spadły dachówki, a przy ul. Mottego oderwane od elewacji kawałki tynku. W tych interwencjach strażnicy oznaczyli taśmą niebezpieczny rejon i poinformowali zarządców nieruchomości o konieczności usunięcia zagrożenia i posprzątania terenu,
  • kolejna interwencja (tym razem własna) dotyczyła oderwanego godła urzędowego -  przy ul. Matejki, z elewacji budynku Urzędu Miasta, oderwała się emaliowana tablica z godłem państwowym. Strażnicy przekazali ją zarządcy budynku,
  • ostatnia sobotnia interwencja wpłynęła z ul. Rynek Łazarski, gdzie samochód osobowy blokował ruch drogowy. Jak się okazało nawet prawidłowo zaparkowany samochód może spowodować zagrożenie. Kierowca zapomniał o zaciągnięciu hamulca ręcznego i samochód samoczynnie przesunął się na jezdnię. Na szczęście nie doszło do żadnego zdarzenia drogowego. Przed przyjazdem holownika do pojazdu zgłosił się kierowca i tym razem zakończyło się tylko na wysokim mandacie karnym.

Opisane interwencje relacjonują sobotni dyżur tylko jednego patrolu Referatu Grunwald. Podobne zdarzenia występowały w całym mieście. Do szczególnie groźnych sytuacji doszło na terenie os. Bolesława Chrobrego i przy ul. Wilczak - tam strażnicy Referatu Północ zabezpieczali miejsca, w których z budynków wysokich oderwały się blaszane części poszyć dachów.

Od piątku do niedzieli dyżurni Straży Miejskiej przyjęli do realizacji ponad 200 zgłoszeń o zagrożeniach spowodowanych silnymi podmuchami wiatru, między innymi dotyczących:

  • uszkodzeń infrastruktury drogowej - 76
  • uszkodzeń elewacji budynków - 21
  • złamanych drzew, gałęzi - 20
  • uszkodzenń sieci energetycznej i oświetlenia - 11
  • przedmiotów leżących w pasie drogi - pogotowie czystości - 13

W dniach z tak ekstremalnymi warunkami atmosferycznymi szczególną uwagę należy zwracać na osoby wymagające pomocy (leżący w przestrzeni publicznej, nietrzeźwi). Takich interwencji strażnicy realizowali 63. Wielokrotnie konieczna była pomoc Zespołu Ratownictwa Medycznego, a 28 osób strażnicy przewieźli do Ośrodka dla Osób Nietrzeźwych.