Pluskwiak śródziemnomorski na terenie Poznania

Strażnicy Ekopatrolu interweniowali w sprawie dużej ilości owadów, które wg zgłaszającego "zaatakowały" aleje drzew wzdłuż ul. Hugo Kołłątaja. Okazało się, że na drzewach zimują tzw. pluskwiaki śródziemnomorskie.

Pluskwiaki zimujące na przydrożnych lipach
Pluskwiaki zimujące na przydrożnych lipach

Strażnicy Ekopatrolu interweniowali w sprawie dużej ilości owadów, które wg zgłaszającego "zaatakowały" aleje drzew wzdłuż ul. Hugona Kołłątaja. Okazało się, że na drzewach zimują tzw. pluskwiaki śródziemnomorskie.

Wczoraj, w godzinach popołudniowych, strażnicy Ekopatrolu otrzymali nietypową interwencję:

 - Świerczewo, ul. Kołątaja - aleja drzew została zaatakowana przez dużą ilość owadów!

Po przybyciu na miejsce funkcjonariusze ze zdumieniem stwierdzili, że przydrożne lipy "oklejone" są setkami owadów. Po bliższym przyjrzeniu się okazało się, że są to tzw. pluskwiaki śródziemnomorskie (oxycarenus lavaterae). Funkcjonariusze wykonali dokumentację fotograficzną i poinformowali Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz Wydział Ochrony Środowiska UMP. Prawdopodobnie jest to pierwsze udokumentowane występowanie tego gatunku pluskwiaka na terenie Poznania.

Oxycarenus lavaterae pochodzi z krajów basenu Morza Śródziemnego. Przez ostatnie 20 lat, prawdopodobnie dzięki zmianom klimatu, zasiedlał nowe obszary charakteryzujące się nieco chłodniejszym klimatem. Więcej informacji na temat pluskwiaka śródziemnomorskiego czytaj tutaj.