Od początku 2020 roku poznańscy strażnicy doprowadzili do usunięcia 4 258 nieużywanych aut

Zabrudzone, bez powietrza w oponach, bez tablic rejestracyjnych. Porzucone przez właścicieli zajmują miejsca postojowe, szpecą otoczenie, ale mogą także stwarzać zagrożenie - mowa o tak zwanych wrakach. Poznańscy strażnicy od lat, sukcesywnie podejmują działania, by na naszych ulicach był ich jak najmniej.

Na zdjęciu widać wywóz nieużywanego pojazdu - grafika artykułu
Wywóz auta

Wraki leżą na dnie morza

Definicja "wraka" wynika z dyspozycji art. 50a ustawy Prawo o ruchu drogowym jest to pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub taki, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany. Niestety ustawodawca nie precyzuje, na co ma zwrócić uwagę osoba kwalifikująca pojazd jako nieużywany. Dlatego strażnik musi opierać się na wizualnej ocenie wyglądu zewnętrznego samochodu. Każdy przypadek rozważany jest indywidualnie.

Ważne!

Przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym mają zastosowanie tylko w obrębie dróg publicznych oraz dróg osiedlowych, objętych strefą zamieszkania lub strefą ruchu. Oznacza to, że strażnicy miejscy lub policjanci nie wszędzie mają możliwości działania. Nie mogą np. usuwać wraków stojących na podwórkach. 

Długa procedura

Niestety nie wystarczy, że strażnik wezwie lawetę, która zabierze wrak i problem zniknie. Jest to o wile bardziej skomplikowane. Przede wszystkim każdy przypadek trzeba rozpatrywać indywidualnie.

Usunięcie wraku jest długim procesem. Wszystko zaczyna się od oceny stanu pojazdu pod kątem zakwalifikowania go jako wrak.

Następnie ustalany jest właściciel pojazdu i tutaj pomocni okazują się okoliczni mieszkańcy, ale zwykle wykorzystuje się dane z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Gdy jest on ustalony, zostaje zobowiązany do usunięcia samochodu poprzez przekazanie go do stacji demontażu pojazdów.

Zdarza się jednak, że informacje w systemie nie są aktualne, a ustalenie obecnego właściciela pojazdu nie jest możliwe. W takiej sytuacji, na pisemny wniosek zarządcy drogi, strażnik  zleca odholowanie pojazdu na parking strzeżony, ale tylko gdy samochód stoi w pasie drogi, w innym przypadku jest to niemożliwe, bo nie obowiązują wtedy przepisy prawa o ruchu drogowym.

Gdzie zgłosić?

Porzucony samochód można zgłosić do Straży Miejskiej oraz do zarządcy drogi. Straż Miejska przyjmuje zgłoszenia telefonicznie (986), mailowo (sm@um.poznan.pl) , pisemnie (ul. Głogowska 26, 60-734 Poznań) oraz poprzez aplikację Smart City Poznań. Zgłoszenia kierowane do Zarządu Dróg Miejskich, dotyczące dróg publicznych, przekazywane są do Straży Miejskiej, która prowadzi dalsze czynności.

Ilości - od 2020 roku z poznańskich ulic zniknęło 4 258 nieużywanych aut

Od początku 2025 roku strażnicy już doprowadzili do usunięcia 80 aut. Dzięki działaniom 20 z nich usunęli sami właściciel, a na podstawie zleceń zarządców dróg strażnicy usunęli pozostałe 60.

Poprzednie lata

W 2020 roku strażnicy doprowadzili do usunięcia aż 1126 aut. Dzięki działaniom 818 z nich usunęli sami właściciel, a na podstawie zleceń zarządców dróg strażnicy usunęli pozostałe 308.

W 2021 roku strażnicy doprowadzili do usunięcia 983 aut. Dzięki działaniom 761 z nich usunęli sami właściciel, a na podstawie zleceń zarządców dróg strażnicy usunęli pozostałe 222.

W 2022 roku strażnicy doprowadzili do usunięcia 793 aut. Dzięki działaniom 601 z nich usunęli sami właściciel, a na podstawie zleceń zarządców dróg strażnicy usunęli pozostałe 192.

W 2023 roku strażnicy doprowadzili do usunięcia 612 aut. Dzięki działaniom 404 z nich usunęli sami właściciel, a na podstawie zleceń zarządców dróg strażnicy usunęli pozostałe 208.

W 2024 roku strażnicy doprowadzili do usunięcia 664 aut. Dzięki działaniom 470 z nich usunęli sami właściciel, a na podstawie zleceń zarządców dróg strażnicy usunęli pozostałe 194.