Obowiązek zakrywania ust i nosa w tramwajach i autobusach

Pracownicy Nadzoru Ruchu MPK Poznań oraz poznańscy strażnicy miejscy przypominają o obowiązku zasłaniania ust i nosa w autobusach i tramwajach. W poniedziałkowy poranek pojawili się m.in. w rejonie rond Śródka i Rataje.

Strażnicy miejscy oraz pracownicy Nadzoru Ruchu MPK w trakcie porannych kontroli - grafika artykułu
Strażnicy miejscy oraz pracownicy Nadzoru Ruchu MPK w trakcie porannych kontroli

Co prawda zlikwidowany został nakaz noszenia maseczek w przestrzeni publicznej, jednak jedynie w sytuacjach, w których jest możliwe zachowanie dystansu społecznego. Jeśli nie ma takiej możliwości - na zatłoczonym chodniku, promenadzie, bulwarze - nadal powinniśmy zasłaniać usta i nos. Maseczki musimy mieć także w niektórych ogólnodostępnych przestrzeniach zamkniętych, na przykład w pojazdach komunikacji miejskiej. Z obowiązku tego zwolnione są jedynie osoby, które mają problemy z oddychaniem lub nie mogą zasłaniać ust i nosa z innych powodów zdrowotnych. Nie zastosowanie się do tego nakazu może zakończyć się nawet 500-złotowym mandatem!

"Dla wspólnego bezpieczeństwa przypominamy o obowiązku zasłaniania ust i nosa w tramwajach i autobusach" - o zasadach przemieszczania się w trakcie pandemii stale informują komunikaty wygłaszane w pojazdach MPK Poznań. Dodatkowo, stosowne wiadomości (dotyczące dopuszczalnej liczby pasażerów oraz obowiązku zakrywania ust i nosa) zamieszczone zostały na drzwiach każdego tramwaju i autobusu.

Pomimo podjętych działań otrzymujemy sygnały, że część pasażerów nie stosuje się do nakazu zakrywania ust i nosa maseczką, bądź fragmentem odzieży. Chcąc przypomnieć o tym obowiązku, z myślą o bezpieczeństwie mieszkańców, poznańscy strażnicy miejscy w towarzystwie pracowników Nadzoru Ruchu MPK Poznań pouczają zapominalskich pasażerów.

W poniedziałek w godzinach porannych pojawili się m.in. w pojazdach w rejonie rond Śródka i Rataje. Stwierdzili, że większość podróżnych postępowała odpowiedzialnie, zasłaniając usta i nosy (za co - w imieniu współpasażerów - dziękujemy!). Osobom, które maseczek nie miały, wręczane były ulotki informacyjno-edukacyjne. Tym razem kar nie było - zapominalscy otrzymywali maseczki.

Działania przypominające (informacyjne) będą w najbliższych dniach kontynuowane.

Załączone zdjęcia - MPK Poznań

Warto przeczytać: Koronawirus - informacje i zalecenia

sieci społecznościowe