Nie bądźmy obojętni!

Mieszkaniec ul. Janikowskiej w niecodzienny sposób pozbył się nadmiaru odpadów ciekłych - fekalia z przepełnionego szamba trafiały do pobliskiego lasu. Interweniował strażnik rejonowy Referatu Nowe Miasto - mandaty w wysokości 600 zł i czyste powietrze, są efektem przeprowadzonej kontroli.

Przykład nielegalnego odprowadzenia ścieków ujawniony przez strażników Referatu Nowe Miasto
Przykład nielegalnego odprowadzenia ścieków ujawniony przez strażników Referatu Nowe Miasto

Proceder nagłośnił mieszkaniec, który spacerował leśnymi duktami w okolicy rzeczki Główna. Mężczyzna nie zbagatelizował smrodu, jaki unosił się w pobliżu zabudowań ulicy Janikowskiej i powiadomił Policję. Ostatecznie sprawę wyjaśnił strażnik rejonowy Referatu Nowe Miasto.

Przeprowadzona kontrola w zakresie gospodarki odpadami ciekłymi ujawniła nielegalne odprowadzenie ścieków do pobliskiego lasu. Mandaty karne na łączną kwotę 600 zł, nakaz opróżnienia szamba, zapowiedziana powtórna kontrola, ale przede wszystkim wreszcie czyste powietrze,  to efekt pracy strażnika rejonowego.

W minionym roku strażnicy przeprowadzili 174 kontroli w zakresie posiadanej dokumentacji dotyczącej wywozu nieczystości ciekłych. Ujawniane przypadki braku stosownych umów, rachunków czy nielegalnego odprowadzania ścieków, skutkują wysokimi karami.

Systematyczna praca strażników przyczynia się do ograniczenia tego procederu - w 2018 r. kontroli skutkujących ujawnieniem nieprawidłowości było 214, a w 2017 r. - 373.