Natychmiastowa reakcja

Strażnik rejonowy powinien być "gospodarzem" osiedla. Obok czynności kontrolnych z zakresu gospodarki odpadami, porządku w komunikacji, czy przestrzegania zasad porządku publicznego funkcjonariusz winien zwracać uwagę na wszelkie nawet drobne uchybienia rzutujące na estetykę osiedla i poczucie bezpieczeństwa mieszkańców.

Wyrwa w jezdni
Wyrwa w jezdni

Oto kilka przykładów.

W jezdni przy ul. Ostrowskiej, na wysokości numeru 565, była spora wyrwa w jezdni. Jej wielkość i położenie względem kół jadących samochodów powodowała, że kierowcy chcąc ją ominąć wjeżdżali na przeciwny pas ruchu. Takie manewry, zwłaszcza wykonane odruchowo, stwarzały zagrożenie dla jadących z przeciwnej strony. W tym przypadku również wystarczyła krótka informacja do ZDM - drogowcy niemal natychmiast załatali ubytek.

Na trawniku, przy skrzyżowaniu ulic Przemyskiej i Ostrowskiej, znajdują się pokrywy zaworów instalacji gazowej. Odległość od krawędzi jezdni jest tak mała, że konieczne są słupki uniemożliwiające wjazd samochodem. Jeden z nich uległ zniszczeniu, a dodatkowo pokrywy zaworów zarastała trawa. Wystarczyła krótka informacja do gazowni, a reakcja była natychmiastowa - słupek został naprawiony, a pokrywy zaworów oczyszczone.

Idąc chodnikiem stąpamy nie tylko po betonowych płytkach, ale często nadeptujemy na pokrywy różnych instalacji. Najczęściej są to żeliwne bądź betonowe pokrywy zaworów wody i urządzeń telekomunikacyjnych. Na chodniku przy ul. Janickiego znajduje się studzienka telekomunikacyjna, zamknięta podwójną betonową pokrywą. Jedna jej część została uszkodzona i zapadła się, stwarzając dla przechodzących osób "pułapkę" - możliwość potknięcia się, a nawet upadku. Po interwencji strażnika rejonowego zarządca instalacji telekomunikacyjnej zlecił naprawę uszkodzonej studzienki.