Kontrole spalania z wykorzystaniem drona - konferencja podsumowująca 2019 r.

W minionym roku strażnicy miejscy przeprowadzili 3 213 interwencji związanych z podejrzeniem spalania w domowych systemach grzewczych materiałów zabronionych. Typowanie nieruchomości do sprawdzenia było szybsze i skuteczniejsze, a wszystko to za sprawą badań jakości powietrza przy użyciu specjalistycznego drona.

Foto SMMP
Foto SMMP

W 2019 roku badania jakości powietrza były prowadzone przy użyciu specjalistycznego drona, którego zastosowanie było częścią społecznej inicjatywy w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Typowanie nieruchomości do sprawdzenia było szybsze  i skuteczniejsze. Realizacja projektu umożliwiła objęcie kontrolami w krótszym czasie większego obszaru Miasta Poznania. W przypadkach zasygnalizowanych anomalii w powietrzu przez system zamontowany na dronie, strażnicy dokonywali kontroli wytypowanych nieruchomości, sprawdzając prowadzenie gospodarki odpadami komunalnymi, a także rodzaj opału opału spalanego w piecach.

W roku 2019 strażnicy interweniowali w 3 213 przypadkach podejrzenia spalania odpadów, bądź używania niewłaściwego opału. W 405  przypadkach kontrole zakończyły się sankcjami karnymi, a w 10 skierowano wnioski o ukaranie do Sądu. Podczas kontroli strażnicy pobrali 95 próbek odpadu paleniskowego, które zostały przekazane do ekspertyzy w celu określenia, czy doszło do termicznego przekształcania odpadów. W 41 przypadkach ekspertyzy potwierdziły spalanie odpadów.

Więcej na temat badań przy użyciu drona czytaj tutaj.