Kontrole koczowisk bezdomnych

Trwają kolejne kontrole miejsc przebywania osób bezdomnych - w tym tygodniu strażnicy rejonowi, wspólnie z pracownikami socjalnymi Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, docierali do wszystkich znanych im koczowisk bezdomnych na terenie referatów Stare Miasto, Jeżyce i Nowe Miasto. Łącznie sprawdzono 38 koczowisk, w których przebywało 61 osób.

Koczowisko na terenie Starego Miasta
Koczowisko na terenie Starego Miasta

Pustostany, szałasy, opuszczone altany działkowe, klatki schodowe, zasieki na pojemniki z odpadami - to miejsca, w których najczęściej można spotkać bezdomnych. Brak minusowych temperatur nie oznacza braku zagrożenia życia. Czad i ogień mogą okazać się tak samo niebezpieczne jak silne mrozy, a do tego brak pożywienia i ciepłej odzieży, może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi.
Każdy bezdomny otrzymuje od strażnika i pracownika socjalnego informację, gdzie może przenocować, zjeść ciepły posiłek, otrzymać odzież i obuwie, czy uzyskać pomoc medyczną. Wciąż niewiele osób decyduje się na przejście do ośrodka dla bezdomnych, czy ogrzewalni. Oto kilka przykładów:

  • na terenie Starego Miasta (11 koczowisk) trzech bezdomnych od wielu godzin nie jadło ciepłego posiłku. Strażnik przekazał im pakiety żywnościowe, a pracownik MOPR nakłonił ich do korzystania z pomocy socjalnej w zakresie wyżywienia i nowej odzieży;
  • na terenie Jeżyc (12) do dwóch bezdomnych koczujących w pustostanach, z uwagi na ich ogólny stan zdrowia, strażnicy wezwali zespół ratownictwa medycznego. Po udzieleniu doraźnej pomocy medycznej bezdomni odmówili przyjęcia jakiejkolwiek pomocy. Przed opuszczeniem koczowiska kontrolujący pozostawili ulotki informacyjne oraz pakiety żywnościowe;
  • na terenie Nowego Miasta w 15-stu sprawdzonych koczowiskach nie zastano nikogo nowego. Nikt też nie wymagał natychmiastowej pomocy medycznej czy w zakresie wyżywienia.

 Apelujemy do mieszkańców, aby nie przechodzić obojętnie obok osób, które mogą potrzebować pomocy. Prosimy powiadamiać MOPR:

Dział Pomocy Osobom Bezdomnym  61 878 17 lub pomocbezdomnym@mopr.poznan.pl, a w przypadkach koniecznej interwencji policję lub straż miejską.