Kontenery pod lupą strażników

Osoby, które zamówiły kontener na gruz i inne odpady poremontowe, muszą posiadać zgodę zarządcy drogi na jego ustawienie. Na terenie całego miasta prowadzone są kontrole przestrzegania zasad wykorzystywania drogi na cele nie związane z komunikacją.

Każdorazowo, o nielegalnym zajęciu pasa drogowego, strażnicy przekazują informację zarządcy terenu.

Stare Miasto - kontrola legalności zajmowania pasa drogi
Stare Miasto - kontrola legalności zajmowania pasa drogi

W październiku strażnicy dokonali "przeglądu" swoich rejonów i między innymi sprawdzali, czy w pasach dróg będących w zarządzie ZDM, kontenery na gruz i inne odpady ustawione są zgodnie z obowiązującymi zasadami. Należy pamiętać o tym, by kontener ustawiony był w takim miejscu, ażeby nie utrudniał przejścia pieszym czy ruchu pojazdów. Osoba zamawiająca taką usługę w firmie transportowej jest zobowiązana do uzyskania zgody z ZDM, a to wiąże się z uiszczeniem stosownej opłaty administracyjnej. Szacunkowo, codziennie na terenie miasta, z takich usług korzysta ponad 100 indywidualnych zarządców nieruchomości. Jeżeli do tego dodamy duże inwestycje budowlane, to okazuje się, że problem może być bardzo poważny. Pierwsze kontrole wykazały, że najwięcej nieścisłości występuje w centralnych częściach miasta. W wielu przypadkach, oprócz mandatów, strażnicy informowali ZDM o braku zgody na zajęcie pasa drogi.

 - Tylko w ścisłym centrum Starego Miasta strażnicy ujawnili 18, a na Grunwaldzie 15 przypadków braku stosownej zgody. W kilku przypadkach, dla dotarcia do zamawiającego kontener, konieczna była pomoc firm transportowych. Są także rejony na terenie naszego miasta, gdzie takich problemów nie ma, albo występują bardzo rzadko, są to: Piątkowo, Winogrady i Nowe Miasto.

Przy okazji opisanych kontroli strażnicy zwracali także uwagę na czystość miejsc publicznych i tutaj również, za zanieczyszczanie pasa drogi, wyciągane były surowe konsekwencje.

Szczegółowe informacje można uzyskać na stronach ZDM.