Kierowco: piłeś nie jedź!

Najwyraźniej o tym, że po spożyciu alkoholu jazda samochodem jest przestępstwem, zapomniał 50-cio letni mieszkaniec Poznania. 3‰ w wydychanym powietrzu - w takim stanie próbował jechać autem w centrum miasta - zareagowali przechodnie i strażnicy Referatu Drogowego.

Samochód służbowy SMMP
Samochód służbowy SMMP

W trakcie codziennych kontroli prawidłowości parkowania w rejonie ul. Łąkowej strażnicy Referatu Drogowego zauważyli na środku jezdni grupę mężczyzn. Wyglądało na "ożywioną dyskusję" z kierowcą samochodu osobowego. Funkcjonariusze zatrzymali się, ażeby sprawdzić w czym jest problem, może ktoś potrzebuje pomocy. Szybko okazało się, że doszło do obywatelskiego zatrzymania pijanego mężczyzny, który usiłował prowadzić samochód pod wpływem alkoholu. Strażnicy zabezpieczyli kluczyki samochodu, a mężczyznę przekazali patrolowi Policji.

Badanie alkomatem zatrzymanego kierowcy wykazało 3‰ w wydychanym powietrzu.

Jazda w takim stanie może doprowadzić do tragedii. Wg danych opublikowanych przez Biuro Ruchu Drogowego KGP:

 - w  2017 roku użytkownicy dróg (kierujący, piesi, pasażerowie) będący pod działaniem alkoholu uczestniczyli w 2 788 wypadkach drogowych (8,5% ogółu wypadków), śmierć w nich poniosło 341 osób (12% ogółu zabitych), a 3 150 osób odniosło obrażenia (8% ogółu rannych).