Kierowali ruchem

Strażnik miejski ma prawo dawać polecenia lub sygnały uczestnikowi ruchu lub innej osobie znajdującej się na drodze. W rzeczywistości takie sytuacje zdarzają się rzadko i najczęściej występują w przypadku kolizji i wypadków drogowych.

Strażniczka miejska
Strażniczka miejska

Strażnicy referatu drogowego, przejeżdżając ul. Droga Dębińska, natknęli się na spory "korek". Szybko okazało się, że powodem wstrzymania ruchu była kolizja 3 pojazdów. Funkcjonariusze udali się na miejsce zdarzenia i dokonali wstępnej oceny sytuacji - jedna osoba wymagała pomocy medycznej, do której już wezwano zespół ratownictwa medycznego, powiadomiono także policję. Uszkodzone samochody blokowały pas ruchu w kierunku Dębca. Sytuacja była coraz trudniejsza, gdyż kierowcy samochodów na dwóch przeciwległych pasach ruchu nie pozwalali na omijanie unieruchomionych pojazdów. W takiej sytuacji strażnicy, ubrani w kamizelki odblaskowe i wyposażeni w latarki sygnalizacyjne, zablokowali jeden z pasów ruchu w kierunku miasta i rozładowali korek. Funkcjonariusze kierowali ruchem aż do zakończenia pracy Policjantów Ruchu Drogowego.

W ubiegłym roku, do czasu przybycia właściwych służb (najczęściej Policji i Państwowej Straży Pożarnej), strażnicy zabezpieczali 99 miejsc, głównie zdarzeń drogowych, pożarów itp. W większości zdarzeń działania podejmowane przez strażników wymagały wydawania poleceń lub sygnałów uczestnikom ruchu drogowego.