Grillowanie na świeżym powietrzu - zasady

Dla wielu osób majówka to również początek sezonu grillowego, dlatego przypominamy i wyjaśniamy jak grillować zgodnie z prawem. Przede wszystkim grillowanie nie jest zabronione, jednak poszczególni zarządcy terenów lub administratorzy budynków mogą ustalić swoje zasady dotyczące grillowania. Należy się z nimi zapoznać, aby uniknąć wizyty policji lub straży miejskiej.

SMMP - grafika artykułu
SMMP

Strażnik nie może ukarać za samo grillowanie, ale za zadymianie, czy zakłócanie spokoju innym już tak. Zawsze musimy przestrzegać zasad związanych z bezpieczeństwem naszym i innych osób oraz zachować normy społeczne i ograniczyć zagrożenie pożarowe. Osoby, które świętując długi weekend będą łamać powyższe zasady muszą liczyć się z interwencją strażników lub policjantów.

Dlatego:

  • nie zakłócajmy spokoju i porządku publicznego innym osobom, bo może nam za to grozić mandat zgodnie z art. 51 par 1 w wysokości od 100-500 zł.
  • kolejna rzecz to sprzątanie po sobie. Jeśli możemy przynieść na biesiadę pełne siatki jedzenia, to tym bardziej możemy zabrać ze sobą śmieci i wrzucić je do kosza. Za zaśmiecanie grozi nam mandat od 50 - 500 zł art. 145
  • a za spożywanie alkoholu wbrew zakazom to mandat karny w wysokości 100zł - art. 43¹ ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi
  • prosimy zwracać także uwagę na to gdzie i jak parkujemy

W Poznaniu mamy ponad 60 parków i zieleńców. Wszystkie te miejsca objęte są regulaminem i w żadnym z tych miejsc nie ma zgody na to, aby rozpalić grilla. Takim miejscem mogą być natomiast tereny nad Wartą. Kilka lat temu miasto wyznaczyło tam strefy, w których można urządzić sobie piknik - polecamy te miejsca do wypoczynku w najbliższy weekend.

sieci społecznościowe