Edukacja zamiast mandatu

Zespół profilaktyki straży miejskiej w Poznaniu prowadzi szereg działań o charakterze edukacyjno-informacyjnym. Są to zajęcia dla najmłodszych w przedszkolach i szkołach, ale także dla seniorów o różnorodnej tematyce. W minionym tygodniu można było spotkać strażniczki wręczające ulotki właścicielom psów, które przypominały o obowiązkach opiekunów czworonogów. A wszystko w trosce o poprawę bezpieczeństwa i czystość publicznej przestrzeni.

Straż miejska - grafika artykułu
Park Wilsona

Przypominano, że obowiązkiem opiekunów psów jest niezwłoczne usuwanie zanieczyszczeń pozostawianych przez czworonogów na terenach przeznaczonych do użytku publicznego, zwłaszcza na chodnikach, placach, parkingach, terenach zielonych. Obowiązek ten nie dotyczy osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności, niewidomych i korzystających z psów-przewodników.

Spacer z pupilem powinien odbywać się z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. W miejscach publicznych należy prowadzić psa na smyczy, szczególnie w częściach wspólnych budynków mieszkalnych, na podwórzach, skwerach, chodnikach, w parkach i środkach komunikacji miejskiej.

Mieszkańców informowano i zachęcano do korzystania ze specjalnych psich wybiegów, gdzie mogą puszczać psa bez smyczy, a psy rasy agresywnych w kagańcu. Przypomniano o bezwzględnym obowiązku stosowania się do obowiązujących regulaminów obiektów podczas spacerów z pupilem.

Każdy napotkany mieszkaniec z pieskiem, otrzymał od strażniczek woreczki na psie odchody oraz informacyjne broszurki.

W 2019 roku strażnicy zastosowali 190 postępowań mandatowych za nieprzestrzeganie obowiązku zachowania środków bezpieczeństwa przy trzymaniu zwierząt oraz 54 wobec właścicieli psów uchylających się od obowiązku sprzątania nieczystości po psie.  

sieci społecznościowe