Dziś Światowy Dzień Kota

Rocznie strażnicy miejscy z Ekopatrolu ratują ok 300 kotów rocznie. Ale każdy może włączyć się w pomoc kociakom.

WGK - grafika artykułu
WGK

W organizację Światowego Dnia Kota włączyły się Urząd Miasta (Wydział Gospodarki Komunalnej i Gabinet Prezydenta), Usługi Komunalne wraz ze Schroniskiem dla Zwierząt w Poznaniu, Palmiarnia Poznańska oraz osoby i organizacje, które na co dzień zajmują się opieką nad kotami bezdomnymi i wolno żyjącymi.

Formalnie, jak sama nazwa święta wskazuje, kotom dedykowany jest wyłącznie jeden dzień w kalendarzu. W odczuciu organizatorów akcji to zdecydowanie za mało. Dlatego w Poznaniu świętowanie trwa aż dwa tygodnie - od 15 do 28 lutego.

Osoby, chcące pomóc czworonożnym mieszkańcom naszego miasta, mogą także wziąć udział w zbiórce kocich darów. Akcja jest prowadzona od 15 do 28 lutego - w Schronisku dla zwierząt, przy ul. Bukowskiej 266 (od poniedziałku do piątku, w godz. 10 - 17, w weekendy w godz. 10 - 15) oraz w holu Palmiarni Poznańskiej przy ul. Matejki 18 (od wtorku do niedzieli, w godzinach 9 - 17).

Na liście kocich potrzeb znajdują się:

Mokra i sucha karmy z wysoką zawartością mięsa (np. Brit, Dolina Noteci, Butchers, Smilla, Feringa, Animonda Carny, Shmusy, Mac's, Grau, Royal Canin).

Wymienione produkty są zgodnie z rekomendacjami Schroniska dla zwierząt i organizacji społecznych, których statutowym celem jest ochrona zwierząt. Należy pamiętać, że czworonogi przebywające w schronisku i pod opieką fundacji mają inne potrzeby żywieniowe niż te mieszkające w domach. Niektóre z nich są chore albo przechodzą rekonwalescencję po wypadkach. Muszą dostawać najlepszą jakościowo karmę, aby ograniczyć ryzyko powikłań zdrowotnych.

Ręczniki papierowe, gąbki, środki czystości, podkłady, rękawiczki jednorazowe

Żwirek dla kotów: drewniany, kukurydziany, bentonitowy (prosimy nie przekazywać żwirków silikonowych)

Kocie zabawki, miski, łopatki do czyszczenia kuwet, koce polarowe (prosimy nie przekazywać obróżek).

Na najmłodszych czeka konkurs plastyczny pt. "Dzień Kota - kocham, szanuję, dbam." Szczegóły znajdują się na stronie Wydziału Gospodarki Komunalnej.

To nie jedyne działania Miasta na rzecz żyjących w Poznaniu czworonogów. Od wielu lat w stolicy Wielkopolski realizowany jest program, którego celem jest opieka nad bezpańskimi zwierzętami oraz zapobieganie ich bezdomności. Z roku na rok działania Miasta są rozszerzane. Zeszłoroczny program zakładał m.in. bezpłatne czipowania czy darmową sterylizację oraz kastrację psów i kotów właścicielskich. Intensywne działania były prowadzone także na rzecz kotów wolno żyjących (zakup domków i karmy, przeprowadzanie sterylizacji plus podstawowy pakiet medyczny).

Tekst i grafika WGK

sieci społecznościowe