Dzień Bezpiecznego Internetu 2021

DBI - dzień bezpiecznego Internetu to małe święto internautów , które obchodzone jest w lutym każdego roku, także w Polsce.

Polska obchodzi DBI nieprzerwanie od 2005 r, a w 2016 dołączyła także straż miejska z Poznania. W tym dniu w jednej ze szkół odbywa się inauguracja tych obchodów.

W 2021 roku dzień ten obchodzony jest 9 lutego i wraz z SP 34 przygotowano zajęcia w formie on line dla klas 3 szkoły podstawowej,  które mają przybliżyć małym dzieciom takie zasady korzystania z Internetu, aby w sieci byli oni jak najbardziej bezpieczni. Przybliżenie zagrożeń, a także wyjaśnienie jak się chronić przed nimi pozwala na bezpieczniejsze korzystanie z zasobów Internetu. 

Straż miejska - grafika artykułu
Straż miejska

Sieć internetowa to ogromna światowa  pajęczyna, w której  poruszają się młodzi ludzie często niezorientowani na zagrożenia mogące w niej czyhać. Zasad korzystania z Internetu jest mnóstwo, ale tak naprawdę bezpieczeństwo w sieci zależy od nas samych. Jeżeli nie rozmawiam z osobą nieznajomą na ulicy to dlaczego mam z taką osobą rozmawiać przez Internet. Przecież ja jej nadal nie znam. A co gorsze również jej nie widzę. I co z tego ,że widzę zdjęcie?.  Ale skąd wiem , czy to zdjęcie jest prawdziwe? Takich pytań i odpowiedzi są dziesiątki. Spotkania mają na celu uświadomić młodym ludziom ,że Internet to ogromna sieć, a w niej mnóstwo ludzi. I nie zawsze należy mieć mnóstwo wirtualnych znajomych. Nie zawsze też trzeba klikać w reklamę , bo właśnie się wyświetliła i pokazała rzecz, która jest dla mnie ciekawa. Tak samo z filmami , szczególnie chętnie oglądanymi na You Tube przez młodych ludzi. Oglądajmy, ale rozważnie. Nie dajmy się nabrać na filmowe propozycje lub wykonanie jakiegoś dziwnego , nierozsądnego zadania. Gry są fajne. Ale musimy do nich podchodzić z rozwagą, a czas spędzony w sieci, czy przy komputerze nie może nam zastąpić naszego świata realnego. I  pamiętajmy ! o wszystkich dziwnych rozmowach i propozycjach lub też filmach rozmawiajmy z rodzicami.

sieci społecznościowe