Ochrona środowiska.
Funkcjonariusze Ekopatrolu oraz funkcjonariusze pionu prewencji posiadają upoważnienia wydane przez Prezydenta Poznania, które uprawnia w szczególności do:
kontroli termicznego przekształcania odpadów w zakresie przestrzegania i stosowania przepisów o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, o ochronie środowiska oraz o odpadach
żądania okazania dokumentów i udostępniania wszelkich danych mających związek z problematyką kontroli.
Wykonywania niezbędnych czynności kontrolnych np. pobierania próbek popiołu
Oprócz kontroli spalania strażnicy przeprowadzają kompleksowe kontrole w zakresie wykonywania obowiązków przez właścicieli nieruchomości, w tym zbierania i gromadzenia odpadów w sposób zgodny z obowiązującymi przepisami. Na zakończenie działań sporządzany jest protokół z przeprowadzonej kontroli.
Działania funkcjonariuszy wspierają 3 specjalistyczne pojazdy.
Kontrole prowadzono na terenie całego Poznania, ze szczególnym uwzględnieniem zabudowy jednorodzinnej. Najczęściej do nieprawidłowości dochodziło na obszarach peryferyjnych dzielnic miasta, gdzie ograniczony jest dostęp do cieplika, czy sieci gazowej i kanalizacyjnej.
Egzekwując przepisy ustaw i uchwał strażnicy przeprowadzili:
1.304 kontrole w zakresie spalania w domowych instalacjach grzewczych substancji zabronionych bądź palenia ognisk, z czego 213 zakończyło się zastosowaniem środków prawnych (191 mandatów karnych, 16 pouczeń oraz 6 wniosków do sądu
o ukaranie)
1.145 kontroli, gdzie sprawdzano rodzaj i jakość stosowanych paliw stałych oraz standardy emisyjne eksploatowanych instalacji na paliwo stałe. W tym zakresie stwierdzono 369 nieprawidłowości zakończonych nałożeniem: 68 mandatów karnych, zastosowaniem 300 pouczeń oraz skierowaniem do sądu 1 wniosku o ukaranie
Pobrano 8 próbek odpadów paleniskowych w celu wyeliminowania podejrzenia spalania odpadów. Po przeprowadzonej analizie w 4 próbkach stwierdzono spalania niedozwolonych substancji.
Ochrona zwierząt.
Działania podejmowane na rzecz ochrony zwierząt to jedno z głównych zadań Ekopatrolu. Zadanie to realizuje 11 strażników przeszkolonych do tego typu zadań. Posiadają oni na wyposażeniu odpowiedni sprzęt, który pomaga im w wykonywaniu codziennych obowiązków. Pojazdy będące do dyspozycji strażników z Ekopatrolu są przystosowane do bezpiecznego transportu zwierząt.
W 2024 roku do poznańskiej straży miejskiej wpłynęło 5916 interwencji dotyczących zwierząt potrzebujących pomocy. Strażnicy odłowili i przekazali do właściwych podmiotów, właścicielom lub wypuścili do środowiska naturalnego 2154 zwierzęta.
Najwięcej interwencji dotyczyło:
Ptaków 1670 (przewiezione do "Dzikiego SOR-u")
Psów 260 (przewiezione do Schroniska dla Zwierząt)
Kotów 154 (przewiezione do Schroniska dla Zwierząt)
Pozostałe zwierzęta pod opiekę właścicielom, Straży Ochrony Zwierząt, Polskiemu Towarzystwu Ochrony Przyrody "Salamandra" (nietoperze) lub wolontariuszom (węże, żółwie, ptaki egzotyczne). Zwierzęta chore, które wymagały specjalistycznej opieki pozostawiano w klinice weterynaryjnej.
Służba dyżurna przyjęła od mieszkańców miasta 153 zgłoszenia o pojawieniu się dzików
w terenie zurbanizowanym. Działania podjęte przez strażników doprowadziły
do potwierdzenia 15 interwencji. Dyżurni przyjęli również 117 zgłoszeń dotyczących bytowania lisów, a podjęte działania dziesięciokrotnie doprowadziły do potwierdzenia zgłoszenia. Czynności związane z usunięciem zwierząt ze zurbanizowanego terenu miasta realizowało Centrum Zarządzania Kryzysowego.
Zwierzęta dzikie, które nie wymagały opieki weterynaryjnej od razu wracały do środowiska naturalnego, a zwierzęta udomowione do swoich właścicieli.
Czystość.
Działania na rzecz czystości miasta realizują strażnicy z Ekopatrolu oraz strażnicy w poszczególnych dzielnicach.
W sumie doprowadzili do usunięcia 664 pojazdów, których stan wskazywał na to, że nie były od dłuższego czasu używane
ujawnili i spowodowali usunięcie 783 nielegalnych miejsc pozostawienia odpadów, doprowadzając do likwidacji 75 z nich przez sprawców (23 z nich zostało ujawnionych w trakcie pozbywania się odpadów), a w sprawie pozostałych wnioskowano o usunięcie do Wydziału Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Poznania lub innych podmiotów. W wyniku podjętych czynności strażnicy nałożyli na sprawców 103 mandaty karne
przekazali 226 spraw do Zarządu Zieleni Miejskiej
podjęli 2.303 działania wobec niszczących roślinność, zakończone 2.183 postępowaniami mandatowymi, zastosowaniem 97 pouczeń oraz skierowaniem do sądu 23 wniosków o ukaranie
przeprowadzili 3.231 kontroli placów budów i terenów do nich przylegających pod kątem czystości ulic oraz stosowania zabezpieczeń przeciwko roznoszeniu nieczystości i odpadów z terenów inwestycji. Sprawdzeń dokonywano w 214 lokalizacjach. Stwierdzone nieprawidłowości skutkowały nałożeniem 256 grzywien na osoby odpowiedzialne lub kierowników budów oraz zastosowaniem 4 pouczeń
Z innych działań w ramach czystości i ochrony środowiska strażnicy:
sprawdzali wykonanie obowiązku związanych z deratyzacja,
sprawdzali na terenie posesji prowadzenie gospodarki odpadami komunalnymi stałymi i ciekłymi
potwierdzali zgłoszenia dotyczące zanieczyszczeń cieków i akwenów
sprawdzali tereny rekreacyjne, obszary wodne i place zabaw pod katem przygotowania do sezonu wiosenno-letniego.
Zobacz również

Zakończenie zbiórki plastikowych nakrętek

Porządki na Wildzie

Od początku 2020 roku poznańscy strażnicy doprowadzili do usunięcia 4 258 nieużywanych aut
