Czujne oko operatora monitoringu miejskiego

Początek czerwca dla operatorów monitoringu miejskiego to zdecydowanie więcej zdarzeń związanych ze spożywaniem alkoholu. Dochodziło do okradania pijanych, zażywania środków odurzających czy wchodzenia na Fontannę Wolności. Interweniowała Policja.

Plac Wolności - wchodzenie na konstrukcję Fontanny Wolności
Plac Wolności - wchodzenie na konstrukcję Fontanny Wolności

Ul. Strzelecka, godz. 6:20 - operator zauważył, jak do młodego, śpiącego na klombie chłopaka, podszedł starszy mężczyzna i zabrał mu przewieszoną przez ramię torbę. Mężczyzna ten oddalił się w kierunku ul. Rybaki, usiadł na ławce i przejrzał zawartość skradzionej torby. Zabrał portfel z pieniędzmi i w pobliskim sklepie kupił piwo. Operator monitoringu o zdarzeniu poinformował dyżurnego Policji i cały czas obserwował drogę przemieszczania się złodzieja. Mężczyzna ten zdołał dojść tylko do ul. Kwiatowej - tam został zatrzymany przez patrol Policji. Wszystkie przedmioty odzyskano.

Plac Cyryla Ratajskiego, godz. 17:50 - na ławce, na której chwilę wcześniej siedziało dwóch mężczyzn, prawdopodobnie przez nieuwagę pozostawiono męską torebkę na dokumenty. Przechodzący obok inny mężczyzna zabrał torebkę, a następnie wyjął pieniądze i schwał je do kieszeni. Idąc ulicą Libelta został zatrzymany przez patrol Policji. Odzyskano pieniądze oraz portfel z dokumentami.

Wartostrada, godz. 20:30 - operator zwrócił uwagę na kilku mężczyzn siedzących nad brzegiem rzeki, którzy wciągali nosem biały proszek. Interweniował patrol Policji. Okazało się, że mężczyźni posiadali przy sobie środki odurzające. Zostali przewiezieni do KP Stare Miasto.

Plac Wolności, godz. 2:50 - operator zauważył, jak kilka osób wspinało się na konstrukcję Fontanny Wolności. Wysokość skrzydeł fontanny wynosi 9 m. W każdej chwili mogło dojść do nieszczęśliwego wypadku oraz do uszkodzenia elementów konstrukcyjnych. Po interwencji Policji wszyscy zeszli i.... i zostali ukarani mandatami.

Plac Cyryla Ratajskiego, godz. 19:00 - na ławce siedział starszy mężczyzna. Operator zwrócił uwagę na trudności z utrzymaniem równowagi oraz na zakrwawioną twarz. Konieczna była interwencja Zespołu ratownictwa medycznego - mężczyznę zabrano do szpitala.

Opisane zdarzenia operatorzy zaobserwowali w trakcie kilku pierwszych dni czerwca na terenie centrum Starego Miasta. Każdorazowo drogi przemieszczania się sprawców obserwowali korzystając z dostępu do wszystkich kamer systemu, a podział obrazu na kilka niezależnych części umożliwiał jednoczesne śledzenie różnych miejsc.

W 2019 roku obserwatorzy monitoringu miejskiego ujawnili 6 833 zdarzenia wymagające interwencji straży miejskiej lub policji. Najwięcej, bo aż 3 044 zdarzeń, miało miejsce w ścisłym centrum Poznania, na terenie działania KP Stare Miasto. Dla porównania: na terenie KP Nowe Miasto takich zdarzeń było 1 232, KP Grunwald 1 146, KP Wilda 935, KP Jeżyce 811 i KP Północ 615. Na podstawie zgłoszeń od operatorów monitoringu miejskiego zatrzymano 315 osób, głównie posiadaczy substancji narkotycznych, sprawców rozbojów, pobić i kradzieży, uczestników bójek ulicznych oraz poszukiwanych przez wymiar sprawiedliwości.