Chodnik jest dla pieszych.......

Kierowcy, zwłaszcza w dużych miastach, wciąż narzekają na brak miejsc postojowych. Jednak to w żaden sposób nie usprawiedliwia parkowania samochodów na chodnikach i braku kultury kierowców. A wydawałoby się, że przepisy w tej kwestii są jasne...

Blokowanie chodnika - interwencja przy ul. 28 Czerwca 1956 r
Blokowanie chodnika - interwencja przy ul. 28 Czerwca 1956 r

Miejsca, w których parkowanie na chodniku jest dozwolone, najczęściej są odpowiednio oznakowane. W przypadku braku takich regulacji, obowiązuje generalna zasada pozostawienia dla pieszych, co najmniej 1,5 m przejścia! Każdy przyszły kierowca uczył się tych podstaw na kursie zakończonym egzaminem. Okazuje się, że niektórzy kierowcy ignorują nawet te podstawy "spychając" pieszych na ruchliwą jezdnię. Z taką sytuacją mieli do czynienia m.in strażnicy Referatu Wilda. Samochody zostały zaparkowane na chodniku przy ul. 28 Czerwca 1956 r, w miejscu zabronionym, w taki sposób, że uniemożliwiały przejście pieszym. Decyzja strażnika mogła być tylko jedna - pojazdy zostały odholowane na parking strzeżony. Kara za takie wykroczenie to 640 zł! (mandat 100 zł, koszt transportu 500 zł i 40 zł za każdą rozpoczętą dobę na parkingu). Kierowcy upodobali sobie to miejsce do parkowania, mimo częstych kontroli strażników.

Do końca sierpnia strażnicy zlecili odholowanie 797 samochodów pozostawionych w miejscach zagrażających bezpieczeństwu innych użytkowników dróg.