Bezpieczeństwo w komunikacji

Początek każdego roku jest okazją do podsumowań zadań zrealizowanych w poprzednich okresach. Nie czekając na podsumowanie wszystkich szczegółowych danych, już teraz możemy omówić niektóre z nich. Na początek cyklu podsumowań 2018 proponujemy odholowanie samochodów.  

Przykład interwencji usuwania pojazdu z drogi przed imprezą masową
Przykład interwencji usuwania pojazdu z drogi przed imprezą masową

866 odholowanych samochodów - to ubiegłoroczny bilans obrazujący zaangażowanie strażników na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Jeżeli dodamy do tego 293 wraki odholowane na parkingi strzeżone, to okazuje się, że na zlecenie poznańskich strażników lawety "kursowały" nawet 4 razy dziennie.

W minionym roku strażnicy zlecili usunięcie na strzeżone parkingi aż 1159 samochodów. Zdecydowaną większość z nich (866) stanowiły pojazdy pozostawione przez kierujących, w sposób urągający elementarnym przepisom ruchu drogowego, a w szczególności:

- w miejscach zabronionych oznaczonych znakami zakazu zatrzymywania się lub postoju z tabliczką z holownikiem (205),

- blokując ruch komunikacji miejskiej (49),

- w bramach wjazdowych nieruchomości (346),

- nieprawnie zajmując koperty dla niepełnosprawnych (189),

- utrudniając ruch pieszych na chodnikach i pojazdów na skrzyżowaniach (77).

W ostatnich dniach starego roku ZDM wprowadził nową organizację ruchu przy ul. 27 Grudnia. W rejonie skrzyżowania z ul. Gwarną ustawiono zakaz zatrzymywania się z tabliczką  umożliwiającą usuwanie pojazdów. Przez kilka dni obowiązywania wprowadzonej zmiany z tego miejsca lawety odholowały 5 samochodów, a kilkunastu innych kierowców strażnicy ukarali przed przyjazdem holownika. Należy dodać, że w tym miejscu parkujące samochody często blokowały ruch komunikacji miejskiej.  

Pozostałe 293 samochody usunięte w 2018 roku to wraki, które szpeciły, ale przede wszystkim zajmowały cenne miejsca postojowe. Należy nadmienić, że wraków, które zostały usunięte z poznańskich dróg, było zdecydowanie więcej, ale to zagadnienie omówimy w kolejnej części podsumowań minionego roku.