ABC ruchu drogowego ulicy Półwiejskiej

Półwiejska to jedna z najpopularniejszych ulic Poznania. Liczne sklepy i restauracje, bezpośrednie sąsiedztwo centrów handlowych i Starego Rynku, ale przede wszystkim przestrzeń przystosowana dla pieszych - to wszystko sprawia, że od lat ściągają tam rzesze mieszkańców i turystów. Strażnicy codziennie patrolują ten rejon Poznania.

Radiowóz Straży Miejskiej z silnikiem elektrycznym najczęściej przejeżdż ulicą Półwiejską - grafika artykułu
Radiowóz Straży Miejskiej z silnikiem elektrycznym najczęściej przejeżdż ulicą Półwiejską

Zaopatrzenie, mieszkańcy, obsługa, a może samochodem na zakupy? Kto i na jakich warunkach może wjechać samochodem w ulicę Półwiejską? Na co należy zwrócić uwagę, ażeby tam poruszać się zgodnie z przepisami?

Najważniejsze zasady organizacji ruchu ulicy Półwiejskiej opisuje Pani Justyna Pisarek, Straż Miejska, kierowniczka Referatu Stare Miasto:

- na całej długości ulicy obowiązuje zakaz ruchu w obu kierunkach oraz strefa zamieszkania. Znaki te nie tylko ograniczają możliwość wjazdu, ale również parkowania i dopuszczalnej prędkości do 20 km/h. Należy też pamiętać, że pierwszeństwo ma tam pieszy, a zakazy dotyczące kierujących samochodami nie dotyczą rowerzystów.

Ulica Półwiejska z uwagi na komunikację pojazdów podzielona jest na trzy jednokierunkowe odcinki:

  • pojazdy wjeżdżające od ul. Krakowskiej wyjeżdżają ul. Kwiatową,
  • pojazdy wjeżdżające od ul. Ogrodowej w kierunku Starego Browaru wyjeżdżają ul. Kwiatową
  • pojazdy wjeżdżające od ul. Ogrodowej w kierunku Kupca Poznańskiego wyjeżdżają ul. Krysiewicza

Taka organizacja ruchu sprawia, że kierujący nie tylko nie może przejechać przez całą długość ulicy, ale również, po minięciu znaku "droga jednokierunkowa", nie może już zawracać. Strażnicy codziennie patrolują ten rejon Poznania. Tylko w drugiej połowie stycznia b.r. strażnicy rejonowi Referatu Stare Miasto, wspólnie z policjantami KP Stare Miasto, przeprowadzili na "deptaku" kilka razy kontrole ukierunkowane właśnie na wykroczenia w ruchu drogowym. Tylko strażnicy ujawnili 107 wykroczeń! Pokazuje to, że problem jest spory.

Kto i na jakich zasadach może jeździć ulicą Półwiejską:

mieszkańcy - wjeżdżają w ul. Półwiejską na podstawie pozwolenia zarządcy drogi. Dokument ten zezwala na wjazd bez możliwości parkowania. Oznacza to, że mieszkańcy parkują samochody na terenie swojej nieruchomości, bądź na zewnętrznym parkingu,

zaopatrzenie - do godziny 11:00 samochody z zaopatrzeniem sklepów czy restauracji wjeżdżają bez żadnych ograniczeń. W trakcie rozładunku towarów pojazdy te mogą stać przed punktem docelowym. Po godzinie 11:00 kierujący takim samochodem wjeżdżając w ulicę Półwiejską popełnia wykroczenie,

obsługa ludności (wywóz odpadów, poczta itp) - na podstawie odrębnych pozwoleń pojazdy te legalnie wjeżdżają przez całą dobę,

niepełnosprawni z kartą parkingową - znak zakaz ruchu w obu kierunkach nie dotyczy tych osób lub kierowców, którzy korzystając z karty parkingowej niepełnosprawnego przewożą go. Jednak muszą pamiętać o tym, że pozostawić samochód można tylko w miejscu wyznaczonym do parkowania,

samochodem "na zakupy" do sklepów przy ul. Półwiejskiej - samochód należy zostawić na parkingu lub w innym miejscu Strefy Płatnego Parkowania. Wjeżdżając w ul. Półwiejską popełniamy wykroczenie i możemy zostać ukarani mandatem.