32 rocznica utworzenia Straży Miejskiej Miasta Poznania

4 marca 1991 roku, Zarządzeniem Prezydenta Miasta Poznania radni miejscy zdecydowali o utworzeniu Straży Miejskiej, a właściwie bardziej Policji Municypalnej

SMMP - grafika artykułu
SMMP

4 marca 1991 roku, Zarządzeniem Prezydenta Miasta Poznania radni miejscy zdecydowali o utworzeniu Straży Miejskiej, a właściwie bardziej Policji Municypalnej, gdyż nazwa ta widniała na naszywce umundurowania. Początkowo było nas tylko dwudziestu, a siedzibę mieliśmy w jednym punkcie miasta - w budynku Urzędu Miasta przy placu Kolegiackim. Z roku na rok strażników przybywało, tworzono nowe siedziby w poszczególnych częściach miasta, kupowano coraz nowszy sprzęt, a w 1997 roku doczekaliśmy się fundamentalnego aktu prawnego - Ustawy o strażach gminnych.

Przy tej okazji wspominamy osoby, które szczególnie w pierwszych latach funkcjonowania nowej instytucji kształtowały jej charakter, wspominamy dawny sprzęt, którym posługiwali się funkcjonariusze oraz umundurowanie, tak całkowicie odmienne od obecnego. Coraz mniej osób pamięta, jak wyglądała pierwsza dyżurka, jak się jeździło Fiatem 125p czy Polonezem. To były całkowicie inne czasy - bez Internetu, komórek, czy komputerów.   

Takie były początki. Obecnie w poznańskiej Straży Miejskiej pracuje ponad 300 osób w 17 referatach. W 2016 roku nasza jednostka została gruntownie przebudowana, tak pod względem logistycznym, jak i zadaniowym. Nowa siedziba, nowoczesny sprzęt do pracy, zintegrowany system zarządzania, specjalizacja zadaniowa, ale przede wszystkim ponad 63 tys. zrealizowanych interwencji. Każda, nawet ta z pozoru najdrobniejsza interwencja, wymaga reakcji pracownika, czasu, odpowiedniego wyposażenia oraz wiedzy i umiejętności nabytych podczas szkoleń.                                  

Niepisaną tradycją naszej marcowej rocznicy jest pamięć o tych koleżankach i kolegach, którzy przeszli na wieczną służbę. Dzisiaj delegacje strażników odwiedzają miejsca ich spoczynku i zapalają znicze. Zawsze będą w Naszej pamięci.