"Światowy Dzień Recyklingu"...konieczny codziennie!

18 marca jest obchodzony Światowy Dzień Recyklingu. Celem jego ustanowienia było uświadomienie społeczeństwu roli recyklingu w ochronie środowiska. To właśnie w zagospodarowaniu odpadów dostrzega się szanse na ratunek przyrody. Przeciętna osoba tworzy co roku ponad 300 kg śmieci. Światowy Dzień Recyklingu powinien zwrócić uwagę każdego człowieka na konieczność segregacji odpadów tak, aby choć część z nich dało się ponownie wykorzystać. Wszyscy zgadzają się już dziś co do tego, że recykling jest kluczowym elementem gospodarki o obiegu zamkniętym, pomagającym chronić nasze zasoby naturalne. Nie bez powodu organizacja "Bureau of International Recycling" nazwała surowiec wtórny "siódmym zasobem" i dodała odpad recyklingowy do listy sześciu najważniejszych surowców (woda, powietrze, ropa naftowa, gaz ziemny, węgiel i ruda).
Pierwszy system selektywnej zbiórki odpadów komunalnych powstał w 1895 roku w Nowym Jorku. Natomiast w drugiej połowie XX wieku, w wyniku stale rosnącej ilości odpadów z tworzyw sztucznych, podjęto decyzję o rozpoczęciu recyklingu tego typu odpadów. W Polsce branża recyklingu rozwija się od lat 90. XX w. 

Strażnicy z Zespołu Profilaktyki również włączyli się w obchody, wspierając ten "Dzień" odwiedzinami dzieci w przedszkolach, między innymi w Przedszkolu Montessori "Elipsa", promując postawy proekologiczne. Odpowiedziano na pytania, co to jest recykling i ekologia. Przedszkolacy podczas zajęć sami mogli segregować odpowiednie materiały do odpowiednich pojemników i tym samym kształtować świadomość o konieczności takiej formy dbania o środowisko.

ISz, PT

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej