STOP używkom!

Policjant z Zespołu Profilaktyki Społecznej KP Poznań-Jeżyce oraz strażniczka Zespołu Profilaktyki SMMP na terenie Jeżyc przeprowadzili kolejne działania profilaktyczne. Funkcjonariusze informowali o konsekwencjach zażywania narkotyków, dopalaczy, alkoholu oraz tytoniu.

Dopalacze, to potoczna nazwa produktów, które zawierają substancje psychoaktywne - mogą mieć działanie halucynogenne, euforyzujące, stymulujące lub relaksujące. Występują pod wieloma nazwami, a ich skład chemiczny często nie jest podawany na opakowaniach - co znacząco utrudnia późniejsze leczenie. Dlatego stanowią tak duże zagrożenie dla zdrowia i życia. Efekty zatrucia dopalaczami mogą być bardzo różne, a spektrum objawów jest szerokie: wskazówką może być agresja połączona z drgawkami, bełkotliwa mowa, wymioty, wysoka gorączka, wahania nastroju, otępienia czy brak kontaktu z osobą, która zażyła podejrzany środek. Ze skutkami zatruć dopalaczami na co dzień mierzą się lekarze.

Uzależnienie to choroba, która utrudnia prawidłowe funkcjonowanie psychiczne, fizyczne i społeczne. Osoba uzależniona najczęściej nie zdaje sobie sprawy ze swojego nałogu, który przynosi wiele szkód. Wpływa też negatywnie na zdrowie psychiczne jak i fizyczne.

Młodzi ludzie nie zdając sobie sprawy z problemów, jakie mogą się pojawić po zażyciu, przyjmują dopalacze, nadużywają alkoholu, czy sięgają po twarde narkotyki. Aby uniknąć wszelkiego rodzaju niebezpieczeństw, jakie czyhają na młodego człowieka, należy żyć aktywnie, zdrowo i bezpiecznie.

Pamiętaj o społecznych oczekiwaniach - dbaj o dobre relacje z ludźmi, rozwiązuj konflikty bez przemocy, podejmuj odpowiedzialne decyzje, dokonuj mądrych wyborów, przestrzegaj zasad prawa, pomagaj innym i korzystaj z pomocy, naucz się radzić sobie ze stresem.

Podczas akcji funkcjonariusze zainteresowanym przekazali materiały informacyjne.

ACD

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej