Zespół profilaktyki

Strażniczka miejska odwiedziła uczniów w SP nr 89, by przekazać informacje, w jaki sposób bezpiecznie postępować z psem. Każda relacja musi opierać się na wzajemnym zrozumieniu. Częstym problemem jest przypisywanie psom ludzkim cech, co prowadzi do błędnej interpretacji ich zachowania. W zależności od nastroju i nastawienia, pies może zachowywać się inaczej.

Spokojny pies może sprawiać wrażenie, że się uśmiecha. Ma rozluźniony pysk i mięśnie ciała oraz lekko wysunięty język. Niekiedy przewraca się na grzbiet, pocierając łapami pysk, przy tym pomrukując. Aby okazać uległość, pies kuli się i macha ogonem ustawionym znacznie poniżej linii grzbietu. Przestraszony pies może oblizywać się i ziewać. Agresywny pies stara się przybrać jak najgroźniejszy wygląd, by wydawać się możliwie dużym. W tym celu jeży sierść na grzbiecie i karku, odsłania kły, napina mięśnie całego ciała oraz stawia jak najwyżej ogon, poruszając nim bardzo nerwowo. Gotowości do ataku lub zamiarowi odstraszenia przeciwnika towarzyszy także gardłowe warczenie.

Strażniczka omówiła z przedszkolaczkami, czego nie wolno robić w takiej sytuacji. Uciekające osoby prowokują psa do ataku. W związku z tym omówiono pozycję "drzewo" oraz "żółwia". Powinny zapewnić bezpieczeństwo, zminimalizować skutki podczas ataku psa. Najczęściej pies po krótkim czasie zniechęci się i odejdzie. Strażniczka opowiedziała dzieciom o znakowaniu żółtą wstążką. To informacja, by nie podchodzić do psa. Nie zawsze dotyczy to sytuacji, że może być agresywny. Zawiązując żółtą wstążkę na smyczy czworonoga właściciel zaznacza, że jego pies źle znosi obcych i potrzebuje przestrzeni. Takiemu zwierzęciu należy dać spokój, nie głaskać go i nie podchodzić bez zgody właściciela.

ACz-D

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej